Turkish change of state verbs in the inchoative - causative alternation
Türkçe'de durum değişimi bildiren eylemlerin ettirgen – karşı ettirgen çatılar arasında nöbetleşimi
- Tez No: 407258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BALKIZ ÖZTÜRK BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezde Türkçe'de durum değişimi bildiren eylemlerin ettirgen ve karşı ettirgen çatılar arasında nöbetleşimini belirleyen ilkeler çalışılmıştır. Türkçe'de durum değişimi bildiren eylemlerin çoklu türetme mekanizmalarını temsil edebilmek için Alexiadou (2014)'te önerilen Dağıtımsal Dilbilgisi modeli edinilmektedir. Yazarın dörtlü klasifikasyonu ışığında öncelikle i) kaynağı belirsiz durum değişimi bildiren eylem kategorisinin Türkçe'de özgün anlambilim ve sözdizim özellikleri bulunmadığını ve ii) dış kaynaklı durum değişimi bildiren eylemlerin çalışılmış diğer dünya dilleri ile benzer özellikler gösterdiğini öneriyorum. İç kaynaklı durum değişimi bildiren eylemler söz konusu olduğunda bunların ikiye ayrıldığını; bu ayrımı ilgili eylemlerin nöbetleşim potansiyellerinin karakterize ettiğini öneriyorum. Son olarak, ettirgen – karşı ettirgen nöbetleşiminde ikil davranış gösterebilen yeni veriler sunuyorum. Bu veriler temelinde iç kaynaklı ya da dış kaynaklı durum değişimi gibi anlambilimsel kategorilerin literatürde öngörülenin aksine kök düzeyinde kodlanmadığını öneriyorum. Bunun yerine, durum değişimi bildiren eylemlerin nöbetleşim potansiyelini belirleyen anlambilimsel özelliklerin [eylem+etkilenen üye] kompleksinden anlaşılabileceğini, eylemlerin gerek prototipik gerek prototipik olmayan durum değişimi olayları ile uyumlu olabileceğini, bu nedenle birden fazla sözdizimsel yapı ile üretilebileceğini öneriyorum. Buna ek olarak her durum değişimi bildiren olayın anlambilimsel özelliklerinin sözdizim düzeyine i) çatı başı içerip içermemeleri ve ii) ilgili çatı başının özellik spesifikasyonları şeklinde yansıdığını öneriyorum.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I study the principles that govern the inchoative-causative alternation in Turkish. I present the non-unified derivation of change of state (CoS) verbs in Turkish in light of a Distributed Morphology account by Alexiadou (2014). Based on her four-way classification, I first argue that i) unspecified causation is not a conceptual-semantic category in Turkish that has distinct semantic or syntactic properties and ii) externally caused verbs exhibit similar properties with those investigated in other languages. As for the ICCOS verbs, I argue for a two-way split characterized by the verbs' ability to alternate. Finally, I present novel data that exhibit a dual behavior in the alternation. Based on this, I claim that semantic classes such as internal or external causation are not root-level properties, as assumed in the literature. Instead, I argue that the semantics of a CoS event – which determines a verb's potential to alternate – cannot be determined until the theme argument enters syntax. Based on the frequency of occurrence of a verb with a given theme argument, I argue that verbs may be compatible with prototypical and non-prototypical CoS events and hence with more than one syntactic environment. I further argue that the different semantic properties of each CoS event type are reflected in syntax in terms of i) whether they project a Voice head and ii) the feature specifications that the given Voice heads make available.