Formations of the body: Talal Asad and the secular
Bedenin biçimlenmeleri: Talal Asad ve seküler kavramı
  1. Tez No: 407259
  2. Yazar: ÖMER FARUK PEKSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eleştiri ve Kültür Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma Talal Asad'ın Dinin Soykütükleri ve Sekülerliğin Biçimlenmeleri adlı eserlerini din antropolojisi çalışmaları olmaktan ziyade beden kuramına yaptığı önemli katkı açısından inceleyecektir. Bu tezin getireceği yenilik, Asad'ın dini olan ve seküler olanı ayrı ayrı inceler görünen iki eserinin aslında birlikte okunduğunda tek bir beden kuramı ortaya koyduğunu iddia etmesidir. Asad'ın beden kuramını üzerine kurduğu temel seküler ve din kavramlarını eleştirisidir. Avrupa Orta Çağlarındaki değişen hukuki uygulamalar çerçevesinde beden anlayışlarının soykütüğünü çıkarması ise bedeni hakikat ekonomisi bünyesinde ele alış biçimidir. Seküler ve sekülarizm kavramlarıyla ilişkileri açısından modern kavramlar olarak faillik, acı ve vahşeti incelemesi kuramsal düşüncesinin son ayağını oluşturmaktadır. Asad'ın eserleri bağlamında bu çalışma, birbirini dışlayan kavramlar olarak“dini”ve“seküler”in modern düşüncenin bir icadı olduğunu;“seküler”in“sekülarizm”e takaddüm ettiğini ve en önemlisi, Asad'ın“dini/seküler”ikili zıtlığını beden üzerine düşünerek yapbozuma uğrattığını iddia ediyor. Bilhassa Hıristiyanlık tarihindeki bedene bakışlarda ve beden anlayışlarındaki değişimler üzerinden, Asad bir beden kuramı geliştiriyor. Sonuç olarak bu çalışmada, Talal Asad'ın beden kuramını, beden çalışmalarına takdim etmeyi amaçlıyorum.
Özet (Çeviri)
The present study aspires to read Talal Asad's Genealogies of Religion and Formations of the Secular not as works of anthropology of religion, but as one major contribution to body studies. The novelty of this thesis lies in its argument that Asad's reflections on the religious and the secular in two separate works comprise in fact one theory of the body. Asad's critique of the concepts of the secular and the religion is the ground upon which his theory of the body is constructed. His genealogy of the attitudes towards the body via the changing juridical practices in the European Middle Ages is Asad's treatment of bodily pain in the economy of truth. Asad's theory of the body is complemented with the examination of modern conceptions of agency, pain, and cruelty with regards to the concept of the secular and secularism. Accompanying this reading of Asad, this study is to maintain that“the religious”and“the secular”as opposites are but the products of modern thinking; that“the secular”precedes“secularism”; and, most importantly, that Asad deconstructs the binary opposition of“the religious”and“the secular”within the horizon of the body. Reading the shifts in the attitudes towards and understandings of the body especially in the history of Christianity, Asad develops a theory of the body. I attempt in this thesis as a consequence to introduce body studies to Talal Asad's theory of the body.