Primer meme kanserlerinde prognozu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evalution of prognostic factors of the primary breast cancer
- Tez No: 40727
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Meme kanserinde prognoza etki eden tümör çapı ve aksiller lenf nodu tutulumu gibi geleneksel faktörler yanında tümörün histopatolojik özellikleri de önemli bulunmaktadır. GATA Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda 1989-1994 yılları arasında meme kanseri tanısı ile öpere edilen 290 olgunun çeşitli histopatolojik özelliklerinin HYS ve SKS'ne etkisi retrospektif olarak araştırılmıştır. Bu olguların TNM klasifikasyonuna uygun dağılımı Evre-I,II,III ve IV için sırasıyla % 16.83, % 47.81, % 31.31 ve % 4.04'tür. Evrelere göre değerlendirildiğinde HYS birinci yılda Evre-III,II ve I için sırasıyla % 92, % 97 ve % 97 iken, altıncı yılda % 27, % 72 ve % 80 ulaşmaktadır. Evre-IV olgular ise ilk iki yıl içerisinde eks olmuşlardır. Birinci ve altıncı yıllardaki HYS verileri de sırasıyla lenfatik invazyon gösterenlerde % 92 ve % 25, vasküler invazyon gösterenlerde % 94 ve % 42, perinöral invazyonu olanlarda % 92 ve % 33, periduktal elestozisi olmayanlarda % 95 ve % 22, inflamatuar hücre infiltrasyonu olanlarda % 93 ve % 41, yüksek derecede mitoz gösterenlerde % 94 ve % 33, tümör nekrozu gösterenlerde ise % 93 ve % 50 olarak saptanmıştır. Tüm olguların 5 ve 6 yıllık HYS sırasıyla % 69 ve % 55, SKS oranları ise % 81 ve % 74'tür. Sonuç olarak saptanan histopatolojik özellikler HYS'ni özellikle 3. yıldan itibaren anlamlı ve Evre-III sonuçlarına benzer düzeyde etkilemektedirler. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY Evalution of Prognostic Factors of the Primary Breast Cancer In Breast Cancer, histopathologycal features of tumor are important, in addition to the traditional factors which have been effected the prognosis such as tumor size and axillary lymph node metastasis. Between 1989-1994 years, in General Surgery Department of Gülhane Military Medical Academy, the effect of various histopathologycal features to Disease-Free Survival (DFS) and survival were retrospectively investigated on 290 patients which have been operated for breast cancer. According to the TNM staging, stage I, II, III and IV were 16.83 %, 47.81 %, 31.31 % and 4.04 % of patients respectively. When investigated according to stages, while the rate of DFS for stage-Ill, II and I were 92 %, 97 % and 97 % in one year, decreased 27 %, 72 % and 80 % in six years respectively. In one and six years, the rate of DFS were found out 92 % and 25 % for patients with lymphatic invasion, 94 % and 42 % for vascular invasion, 92 % and 33 % for perineural invasion, 95 % and 22 % for without periductal elastosis, 93 % and 41 % for inflammatuary cell infiltration, 94 % and 3 3 % for high mitosis and 93 % and 50 % for tumor necrosis respectively. In all cases, the rate of DFS were 69 %, 55 % and the rate of survival 81 %, 74 % in five and six years respectively. As a result, histopathologycal features of breast cancer effect DFS, after first three years specially and at the same of stage-Ill. 41