İslam Hukukunda devlete isyan suçu
Rebellion against the state in Islamic Jurisprudence
- Tez No: 407294
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 397
Özet
Tarihte birçok devlet, kendi içinde yaşanan isyanlar sebebiyle yıkılmıştır. İslam tarihi boyunca var olan devletler de aynı sosyal olguyla karşı karşıya kalmıştır. Bu çalışmada devlete isyan suçu İslam hukuku açısından incelenmiştir. Bunun için İslam dininin temel kaynakları ve İslam hukukçularının bu kaynaklara getirdiği yorumlar esas alınmıştır. Yapılan araştırmada isyanın, temel İslam kaynaklarında siyasî bir suç sayıldığı görülmüştür. Araştırmada suç ve suçlu ile mücadele kapsamında isyan suçunun oluşum safhası ve hukukî sonuçları İslam hukuku açısından ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In history many states are destroyed because of the rebellions inside it. Throughout Islamic history all the states faced the same social phenomenon. In this study, rebellion against the government was examined in terms of Islamic law. For this the main soursces of Islam and the comments of Islamic jurists to these resources were used. According to the research rebellion is found as a political crime in Islamic sources. In this study the formation phase of the revolt which include the fight against crime and criminals and the legal consequences of these were demonstrated.