Acele kamulaştırma
Urgent expropriation
  1. Tez No: 407295
  2. Yazar: BUKET KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT OZANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Acele kamulaştırma Türk idare hukukunda kamulaştırma usulüne atıfla düzenlenmiştir. Bu nedenle çalışmada acele kamulaştırma, kamulaştırma usulü üzerinden incelenmiştir. Acele kamulaştırmanın güncel anlamının ortaya konması için kamulaştırmanın kuramsal boyutu, acele kamulaştırmanın hukuki tahlili ve Türkiye'de Bakanlar Kurulu kararları ile yapılan acele kamulaştırmalar ele alınmıştır. Acele kamulaştırma, netice itibarıyla bir kamulaştırma türü olmasına rağmen işlemin sebebi olan acelelik nedeniyle idari işleminin pek çok aşamasında kamulaştırmadan farklılaşmaktadır. Bu farklılığa rağmen acele kamulaştırmanın kamulaştırma usulüne atıfla düzenlenmesi, uygulamada pek çok belirsizliğe ve hak kaybına neden olma potansiyeline sahiptir. Acele kamulaştırmanın amaç ve sebep unsuru olan kamu yararının somutlaştığı alan olan kamu hizmetlerinin sunumunda yaşanan dönüşümler nedeniyle kamulaştırma ve kamu yararı ilişkisi zayıflamaktadır. Acele kamulaştırmanın uygulama alanlarından yola çıkarak ele alınan çeşitli kamu hizmetlerinde kamusal üretimden özel üretime kayan dönüşüm, kamulaştırmanın temel saiki olan kamu yararı bakımından problemli ve çelişkili bir tablo ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Urgent expropriation is regulated with reference to the expropriation procedure in the Turkish administrative law. Therefore, in this study urgent expropriation was examined through expropriation procedure. The theoretical dimension of the expropriation, its legal analysis and the urgent expropriatons that were done in Turkey via the Cabinet of Ministers decisions were discussed to present the actual meaning of the urgent expropriation. Although as a result urgent expropriation is a type of expropriation, because the reason of the act is urgency, the administration act differs from expropriation in many stages. Despite this difference the fact that the urgent expropriation was regulated with reference to the expropriation procedure has the potential to cause many ambiguities and loss of rights. Because of the transformations in the provision of the public services which is the field of articulation of the public good which is the element of purpose and the element of reason of the urgent expropriation, the necessary relationship between the Notion of the public good and expropriation weakens. The transformation that shifts from public to private production in different public services which are discussed taken from the fields of application of the urgent expropriation, puts forward a problematical and paradoxical picture in terms of public good which is the foundational motivation of the expropriation.