Ahlâm Mustegânimî'nin Zâkiratu'l - Cesed adlı romanı
Ahlâm Mustegânimî and her novel Dhâkiratu'l - Jasad
  1. Tez No: 407340
  2. Yazar: MARİAM DALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHMİ ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ahlâm Mustegânimî'nin ilk romanı ve aynı zamanda da üçlemesinin ilki olan Zâkiratu'l-Cesed adlı eser Cezayir'in kurtuluş savaşına kadar içinde bulunduğu durumu ve özgürlük mücadelesini ayrıntılı bir şekilde anlatan, bu yönüyle de Cezayir tarihine ışık tutan bir roman özelliği taşımaktadır. Bu tezde tarihsel bir arkaplanın ardından birinci bölümde Ahlâm Mustegânimî'nin hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Zâkiretu'l-Cesed konu edilmiştir. Romanda işlenen konular Cezayir'in sosyal ve siyasi durumu, sanat, aşk ve cinsellik başlıkları altında değerlendirildikten sonra roman kişileri ele alınmış, daha sonra romanda geçen siyasi ve toplumsal eleştirilere değinilmiştir. Daha sonra romanın dili ve üslubu, kullanılan teknikler üzerinde durulmuş, zaman zaman metin dışı unsurlardan yararlanılarak roman analiz edilmeye ve yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Zâkiratu'l-Cesed is the first novel written by the algerian writer Ahlâm Mustegânimî and at the same time the opening novel of a trilogy, which talks about the liberation war in Algeria and the socio-political events after the independence in the country. The novel sheds light on Algerian history from the forties until the nineties In this thesis after giving an historical background on Algeria , in the first chapter the attention is focused on the author's life and works. The second chapter consists of a detailed summary of the novel Zâkiratu'l-Cesed, than we analyze the socio-polıtical algerian situation, art, love and sexuality, then the attention is focused on the personality of the characters of the novel, to conclude with a political and social criticism of the novel. The last part of the thesis is a study on the language, the style and the technique. Sometimes the novel is analized through cultural and social elements which go behind the text.