Subaltern migrants and identity crisis in Ahlam Mosteghanemi's memory in the flesh and Monica Ali's brick lane
Ahlam Mosteghanemi'nin memory in the flesh ve Monica Ali'nin brick lane'inde madun göçmenler ve kimlik krizi
- Tez No: 884398
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZILA HEIDARZADEGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma Monica Ali'nin Brick Lane'inde ve Ahlam Mosteghanemi'nin Memory in the Flesh'te madun göçmenlerin yaşadığı kimlik krizini araştırdı. Her iki romanın kahramanlarının karşılaştığı temel sorunları analiz etmek, madun göçmenlerin kimlik krizine ışık tutmak gerekmektedir. İki roman, sömürgeciliğin marjinalleştirilmiş kimlik oluşumu üzerindeki etkisini araştırıyor ve Batı ülkelerindeki madun göçmenlerin yaşadığı kimlik sorunlarının durumunu ele alıyor. Mosteghanemi'nin Bedendeki Hafıza'sındaki Kimlik, ırk, cinsiyet, sınıf, etnik köken ve kültür gibi özelliklerle zenginleştirilen önceki deneyimlere dayanır. Bedendeki Bellek, madun göçmenlerin yaşadığı derin ve karmaşık kimlik krizine dair aydınlatıcı bilgiler sağlıyor. Buna paralel olarak Ali's Brick Lane, Bangladeş toplumunun sistematik ötekileştirilmesine, Londra toplumundaki Bangladeş kimlik krizine ve yeni bir kimlik oluşturmaya ilişkin daha geniş konulara odaklanıyor. Spivak, Edward Said ve Homi Bhabha'nın postkolonyal teorisine dayanan bulgular, sömürgeciliğin diasporik kimliğin gelişimi üzerindeki etkilerini araştırıyor ve Batı toplumlarındaki madun göçmenler arasındaki kimlik krizlerinin varlığını vurguluyor. Her iki roman da kimliğe bağlılık krizini inşa etmedeki genel zorlukları temsil ediyor.
Özet (Çeviri)
This study investigated the identity crisis experienced by subaltern migrants in Brick Lane by Monica Ali and Memory in the Flesh by Ahlam Mosteghanemi. Analysing the primary problems that arise with the protagonists of the two novels faced it is necessary to shed light on the identity crisis of subaltern migrants. The two novels explore the impact of colonialism on the creation of marginalized identity and address the condition of identity problems experienced by subaltern migrants in Western countries. Identity in Mosteghanemi's Memory in the Flesh is based on prior experiences, augmented by traits such as race, gender, class, ethnicity, and culture. Memory in the Flesh provides insightful information about the deep and intricate identity crisis that subaltern migrants go through. Correspondingly, Ali's Brick Lane concentrates on the systematic marginalization of the Bangladeshi community, the Bangladeshi identity crisis in London society and the broader issues related to forming a new identity. Based on postcolonial theory by Spivak, Edward Said and Homi Bhabha, the findings explore the effects of colonialism on the development of diasporic identity and highlight the existence of identity crises among subaltern migrants in Western societies. Both novels represent the general challenges in constructing the crisis of adherence to identity.