Zeugma kazı sikkeleri: 2005 - 2012
Excavation coins from Zeugma: 2005 - 2012
- Tez No: 407354
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTALMIŞ GÖRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Gaziantep'in Nizip ilçesine 10 km. uzaklıkta olan Zeugma antik kenti, Fırat nehrinin batı kıyısında yer almasından dolayı, tarih boyunca Anadolu ile doğu arasında ticari ve kültürel bir köprü vazifesi görmüştür. Buna tanıklık eden Zeugma'da bulunmuş sikkeler, bölgenin sikke kullanımına ışık tutması açısından da önemlidir. Bu çalışmada Zeugma'da 2005-2012 yılları arasında gerçekleştirilen kazılarda bulunmuş 508 adet sikkenin teşhis edilerek değerlendirilmesi amaçlanmıştır (2009 yılında bulunan define hariç). Bu sikkeler Hellenistik Çağ'dan Osmanlı İmparatorluğu'na kadar olan bir dönemi kapsamakta olup çoğunluğunu Roma Dönemi Eyalet sikkeleri ile Geç Roma sikkeleri oluşturmaktadır. Sikkeler bugün Gaziantep Müzesinde muhafaza edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout the history, the ancient city of Zeugma, situated 10 km away from Nizip a district of Gaziantep province, served as a trade and culture bridge of Anatolia to the east thanks to its location in the west bank of the Euphrates. The coin finds of Zeugma is important to shed light on the coin circulation of the region. The aim of this study is to identify and to evaluate the 508 coins found at the excavations of Zeugma from 2005-2012 (except the hoard found during the 2009 excavation). The time span of the coins found at Zeugma ranges from the Hellenistic period to the Ottoman Empire and the majority are Roman Provincial and Late Roman bronze coins. These coins are today kept at the Gaziantep Museum.