Ortaokul temel ders kitaplarının eğitsel ve grafiksel açıdan değerlendirilmesi
  1. Tez No: 41223
  2. Yazar: AYŞE DÜNDAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERAP ETİKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Eğitim ve öğretim alanında asıl rolün öğretmende olduğu kuşku götürmez; ancak ders kitabı canlı bir öğretim sağlama yolunda öğretmenin eli altında bulunan en büyük yardımcı araç olduğu gibi öğrencinin milli ve sosyal duygularım, davranışlarını geliştiren görev sorumluluğunu ve teşebbüs yeteneğini kuvvetlendiren önemli bir kaynaktır. Teknolojik gelişmeler okullarımıza yaygın olarak giremediği için, kitap temel eğilim öğesi olarak birinci derecede önemini sürdüren bir araçtır. Bu araştırmanın temel amacı; 1993-1994 öğretim yılı Temel Eğitim 2. Devre Temel Ders Kitapları Grafik Tasarımlarının Eğitsel Açıdan Değerlendirilmesidir. Bu temel hedef doğrultusunda amaçlardaki sorulara yanıt aranmıştır. Bu konuyla ilgili daha önce ciddi bir araştırma yapılmadığı görülerek konu ele alınmıştır. Bu araştırma günümüz eğitiminde önemli bir yer tutan kitap tasarım özelliklerini tanıtması ve nasıl olması gerektiğini vermesi açısından önemli bulunmaktadır. Örneklem evreni temsil edecek niteliktedir. Sözlü ve yazılı kaynaklardan elde edilen bilgiler geçerli ve güvenilirdir. Bu araştırma Tarama modelinde yapılmıştır. Konu araştırılırken Gazi Eğitim Kütüphanesi, Gazi üniversitesi Kütüphanesi, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Kütüphanesi ve Milli Kütüphaneden sağlanmıştır. Bu araştırma ilköğretim okulu 2. kademe 1. 2. 3. sınıflar fen bilgisi ders kitapları ile sınırlıdır. Bu araştırmada evrenini temsil eden Türkiye'deki orta okullar, öğretmen ve öğrencilerdir. Veriler belgesel tarama, görüşme, anket teknikleri ile toplanmıştır. Elde edilen veriler amaçlar doğrultusunda çözümlenerek tartışılmıştır. Orta okul dönemlerine denk düşen ilk gençlik ya da ergenlik döneminde uyumlu ilkokul çocuğu gitmiş yerine oldukça tedirgin, kuruntulu, güç beğenen ve çabuk tepki gösteren bir ergen gelmiştir. Somut işlemsel dönemde bulunan 7-11 yaşlarındaki ilkokul çocuğu orta okula geçmesi ile artık soyut işlemsel, biçimsel işlemsel döneme girmiş demektir. Bu dönemde orta okul çocuğu (ergin) kavramlardan ve soyut düşüncelerden yola çıkarak bunları gerçek durumlara uygulayabilir hale gelmiştir. Bütün bu nitelikleri gelişmiş orta okul çocuğu daha önce de belirttiğimiz gibi soyut düşünce yeteneği, fiziksel, ruhsal ve zihinsel yapısı hızlı bir gelişme göstermiştir. Çevresi; kendisi, ailesi ve evi ile yuvasından oluşmakta iken duygusal, zihinsel, fiziksel ve kültürel niteliklerden oluşmuş psikolojik bir varlık olarak, evinden okula gelen yeni yetme yaşlarındaki çocuk, şimdi bu genişlemiş çevresinden alacağıçeşitli etkilerle erinlik ve ergenliğe doğru yol alacak, özellikle 11-15 yaşlar arasında, toplumsal kişiliği belirmeye başlarken onu başarıya götürecek ona okulu sevdirecek ve toplumsal hayata hazırlayacak unsurlar, görsel algı ile ortaya çıkacaktır. Orta okul sıralarında okumaya düşkün çocuklar için“Çocuk Yazını”ndan söz etmek gerekmez. Onlar için daah çok özellikle orta öğrenim düzeyinde hemen hemen bütün ders kitaplarında konu ile ilgili resim, şekil, grafik ve çizgilere yer verilmesi gerektiği, bütün bu grafiksel unsurların, ders kitaplarının önemli bir parçasını oluşturduklarım, göz ardı etmeden, gerek resim gerekse çizelge, grafik vb. öğrenmede“Bilgiyi aydınlatıcı, genişletici ve konulan daha canlı hale getirdikleri ”unutmadan amacından saptırılmamış, nitelikli resim, grafik, şekil ve çizelgelerin kısacası (tüm grafiksel unsurların) öğrenciye çalışırken konunun tam olarak anlaşılabilmesinden (metnin açıklanmasına, yorumlanmasına) yardımcı olduklarını ve metnin görsel bir boyutunu oluşturduklarını, öğrenmede yalnızca yazılı metnin grafiksel unsurlar olmadan yeterli olmadığı bilinciyle, bütün bu unsurların istenilen düzeyde estetik ve sanatsal açıdan yeterli, aynı zamanda da orta okul çocuğunun psikolojik yapısı ve görsel algılama özellikleri göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmelidir. Çocuğun eğitiminde bu denli önemli bir yere sahip olan ders kitaplarının, Eğitsel ve Grafiksel açıdan yeterli olmadığı ve M.E.B.'nm bu konuya yeterince duyarlı olmadığı dikkati çekmektedir. Ders kitaplarının hala çocuk psikolojisinden anlamayan, bu konuda eğitim almamış piyasa ressamlarına yaptırılması bilinen bir gerçektir. Bunun en önemli nedeni ise M.E.B.'nın ders kitaplarının resimlenmesinde kitapları resimleyecek, kadrolu uzman ressamların olmaması ve bu konuya az ödenek ayrılmasıdır. Kalitesiz resimlerin, bir de kalitesiz kağıtlara basılması, kitap ciltlerinin dayanıksız olması, sorunu bir kat daha artırmaktadır. Öğrencilere uygulanan 832 adet anket formu, öğretmenlere uygulanan 50 adet görüşme formu sonucunda, orta okul temel ders kitaplarındaki resimlerin, konuların içeriği ile ilgisinin az olduğu, kitaplardaki resimlerin ilgi çekmediği, resimlerin çizimlerinin yetersiz olduğu, resim ve fotoğrafların sayfalara ve konulara uygun yerleştirilmediği, kitap kapaklarının desen ve yazılarının belli nitelikler taşımadığı ayrıca uzun süre kullanımını sağlayacak dayanıklılıkta olmadığı kısaca orta okul temel ders kitaplarının Eğitsel ve Grafiksel açıdan yeterli sonuç vermediği ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgular amaçla doğru orantılı sonuçlar vermiş ve tezin amacına hizmet ettiği görülmüştür.Sonuç olarak Temel Ders Kitaplarının grafik tasarımlarının eğitim ve öğretimi doğrudan etkilediği saptanmıştır. Günümüzde kullanılmakta olan bu kitapların tasarımlarının yeniden ele alınarak öğrenci için çekici, dayanıklı, estetik, anlaşılır biçimde tasarlanması gerektiği ortaya çıkmıştır. İİİ
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of this study is to evaluate the graphics designs of the text books in terms of Education purposes during the summer semester in 1993-1994 academic year. This study has been considered to be important in that it will introduce the design characteristics of the text books in education and how they should be. The sample is representative of the population who are teachers and students at the secondary education in Samsun and Kırşehir. The researcher visited many libraries such as Gaziegitim, Gazi University, Ankara University and the National Library to make a literature review. This study is limited to the text books for science (orta 1. 2. and 3), which have been used in ilköğretim schools. Questionnaires, interviews and documentary searching techniques were used to collect data. The obtained results were analyzed and interpreted on the base of percentages. The findings and interpretations obtained at the end of the data gathered are summarized below: Adolescence people, who are uneasy, melancholic, react suddenly and who hardly like anything, have replaced with the first teenage period which corresponds to secondary education. By the time children between 7-11 years of age who are in objective process period enters orta school, it means that they have moved into abstract process / formal process period. Most of the teachers and the students participated in the study believe that; - One of the biggest problems in text-books is that the cover page is not relevant to the subject. - The graphics and the diagrams are not arranged well. - The drawings which are used for experiments are not relevant to the subject besides, they are not clear. - The size of types used in the text-books causes some problems for the students to comprehend the subject. IVThe quality of the papers used for text-books is low. The colors used in the text-books are not qualified to draw the students attention. Based on the findings of this research, a set of recommendations have been made to improve the effectiveness of the use of design in the science text-books.