Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunlarında mekân tasarımı ve uygulama sorunları
Environment design and implementing issues in massively multiplayer online role playing games
- Tez No: 407383
- Danışmanlar: PROF. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bilgisayarların ağ sistemi üzerinden veri alışverişi yapabilmesi ve video oyunlarının da bu sistemden faydalanmasıyla ilk tohumları atılan devasa çok oyunculu rol yapma oyunları, günümüzde video oyun alanında en dikkat çeken türlerden biridir. Günümüz video oyun sektöründe çokça örneği bulunan devasa çok oyunculu rol yapma oyunları, sahip oldukları oyuncu sayıları ile sosyal ve ekonomik açıdan önem teşkil etmektedir. Bir video oyununun görsel açıdan milyonlarca oyuncunun beğenisini kazanması ise nitelikli grafik tasarımın sonucudur.“Devasa Çok Oyunculu Çevrimiçi Rol Yapma Oyunlarında Mekân Tasarımı ve Uygulama Sorunları”adlı bu tezin birinci bölümünde devasa çok oyunculu rol yapma oyununun tanımı, oynanış özellikleri ve 1970'lerden günümüze kadar tarihsel gelişimi video oyun başlıkları altında anlatılmaktadır. Bu bölümde yer alan video oyunların bir kısmı devasa çok oyunculu rol yapma oyunu olmamasına rağmen söz konusu oyun türünün gelişimine oynanış mekanikleri veya teknolojik çözümlemeleriyle katkı sağlamıştır. İkinci bölümde ise video oyun tasarım sürecinin devasa çok oyunculu rol yapma oyun türünde gösterdiği farklılıklar ve bu oyun türünde mekân tasarımını etkileyen unsurlar biçim, doku, renk ve ışık olarak belirlenen başlıklar altında incelenmektedir. Üçüncü bölümde birbirlerinden farklı grafik ve senaryo anlatımına sahip, güncelliğini yitirmemiş üç ayrı devasa çok oyunculu rol yapma oyunu ikinci bölümde belirlenen başlıklardan faydalanılarak incelenmektedir. Dördüncü bölümde devasa çok oyunculu rol yapma oyunlarında kullanılabilir bir tasarım ve uygulama aşamaları oyun motoru kullanımı, doku üretimi, 3B modelleme konularından da söz edilerek anlatılmaktadır. Uygulama aşamasında karşılaşılan sorunlar ve nedenleri de bu bölümde yer almaktadır. Anahtar Sözcükler Çevrimiçi Oyun, Oyun Tasarımı, Mekân Tasarımı, Çevrimiçi Oyun Tarihi, Doku tasarımı, 3B Modelleme, Grafik Tasarım, Dijital Oyun,
Özet (Çeviri)
Massively Multiplayer Online Role-Playing Games (MMORPG) which are taken the first steps by sending and receiving data via network system of computers and this system's utilization of video games are one of the most appealing kinds nowadays. MMORPG that have great amount of examples in today's game industry are considered very significant in the lights of social and economical aspect with their numerous players. If a game makes a hit with millions of players, it is the result of a qualified graphic design. In the first chapter of this thesis, named ''Environmental Design and Implementing Issues in Massively Multiplayer Online Role-Playing Games'', definition of massively multiplayer role-playing game, its play features and historical development from 1970s till today are described under the heads of video games. Although some video games in this chapter are not massively multiplayer role-playing games, they have contributed to development of this game genre with their play mechanics or technologic solutions. In the second chapter, the differences seen in the design process of massively multiplayer role-playing game genre and elements affecting environment design in this game type are discussed under the heads of form, texture, color, and light. In the third chapter, three up-to-date separate massively multiplayer role-playing games that have different graphics and script telling are analyzed by making use of the heads identified in the second chapter. In the fourth chapter, the processes of execution and an available design in massively multiplayer role-playing games are explained by mentioning about usage of game engine, production of texture, and 3D modeling. The problems in execution process and causes are also in this chapter. Key Words MMORPG, MMO, Game Design, Enviroment Design, MMORPG History, Texture Design, 3D Modelling, Graphic Design, Computer Game,