The role of the body in the perception and behavior of mmorpg video game players
Mmorpg video oyunu oyuncularının algı ve davranışlarında bedenin rolü
  1. Tez No: 296539
  2. Yazar: ERDEM GÜNEŞ ARTAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBİL GÖKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Felsefe, Anthropology, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Her ne kadar sosyal bilimlerde video oyunları ve oyunculara yönelik ilgi artmakta olsa da,antropoloji alanında bu başlıklarla ilgili çalışmalar açısından dikkat çekici bir eksiklik vardır. Bu gözleme dayanarak bu çalışma, devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu ortamında bulunan oyuncuların, oyuncu davranışlarının ve etkileşimlerinin özelliklerinin bedenin ve algının rolüne bağlı olarak incelenmesi çabasıdır. Fenomenolojik yaklaşım bu amaca uygun göründüğünden, bu çalışma büyük ölçüde Thomas J. Csordas tarafından teklif edilen tecessüm (embodiment) paradigmasına dayanmaktadır. Bu paradigmada mevcut olan temel kavramlar intersubjektivite, tecessüm, preobjektif ve habitusdur. Söz konusu kavramların, insan tecrübesinin betimlenmesi ve açıklanması açısından kullanışlılıkları tartışılmış ve gözden geçirilmiştir. Bu noktadaki ana mesele insan tecrübesinin temel dolayımsızlığıdır. Yine de refleksif insan aktivitesi de göz önünde bulundurulmuştur. Bu kavramlar World of Warcraft oyununun (bu oyunun devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunlarının tipik ve yaygın bir örneği olması dolayısıyla) oyuncuları arasında sürdürülen katılımcı gözlem sırasında derlenen anlatıların analizi için kullanılmıştır.Nihai olarak tecessüm paradigmasının, devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu oyuncularının tecrübelerinin fenomenolojik antropoloji bağlamında betimlenmesi ve açıklanmasında işe yarar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
While there is a growing interest on video games and players in social sciences, in anthropology there is still a significant lack of studies on these subjects. Depending on this observation this study is an attempt to examine the players in a massive multiplayer online role playing game environment, focusing on the particularities of player behaviors and interactions in relation to the role of body and perception. Since a phenomenological approach seems suitable for this purpose, this study mostly depends on a paradigm ofembodiment proposed by Thomas J. Csordas.The key concepts found in this paradigm are intersubjectivity, embodiment, preobjective and habitus. The concepts in question are discussed and evaluated in respect to their usefulness in describing and explaining human experience. The main concern at this point is the principle directness of human experience. Then again the reflexive human activity is also considered. These concepts are employed to analyze the narratives gathered during participant observation among players of World of Warcraft as it is a common and typical example of massive multiplayer online role playing games. As a result it is concluded that a paradigm of embodiment is useful for describing and explaining the experiences of massive multiplayer online role playing game players withina phenomenological anthropology context.