Depresyonda hormonal değişikliklerin incelenmesi
  1. Tez No: 40739
  2. Yazar: EBUBEKİR KARATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada, depressif olgularda bazal hormon değişikliklerinin ve cinsel istek azalmasının hormonlarla ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 48 depressif erkek olgu alınmıştır. Veriler iki bölümde değerlendirilmiştir. Birinci bölümde bazal hormon düzeyleri referans değerlerle karşılaştırılmıştır. İkinci bölümde olgular cinsel istek düzeylerine göre incelenmiştir. Depressif olgular 19-66 yaş arasındadır (26.333+9.105). Verilerin analizinde T test ve Mann-Whitney U test kullanılmıştır. Depressif olgularda yüksek oranda (%45.8) hormonal değişiklik ve cinsel istek azalması olan depressiflerde, depressif kontrollere göre, TSH, LH, FSH düzeylerinde azalma bulunmuştur. Azalmış cinsel istek tanımlayan grup yüksek Beck puanı ve hormonal değişiklik göstermiştir. Hormon düzey ve cinsel istek azalmasının santral sinir sistemindeki bir etki sonucu oluştuğu vurgulanmıştır. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study aimed at investigating hormonal dysfunctions in depressive males and the relation between decreased sexual desire and hormones. The rationale of the study was to investigate the origin of the high frequency of the decreased sexual desire complaint in depressives. 48 depressed males were subjects of the study. Result were evaluated in two stages. In the first stage, basal hormone levels were compared with expected values. In the second stage, subjects were evaluated according to sexual desire levels. Subjects were in 19-66 age range (26.333+9.105). 'f test and Mann- Whitney U test were used to analyse the data. It was found that depressed males showed high ratios (%45.8) of hormonal changes and depressed males with decreased sexual desire showed decreased TSH, LH, FSH levels than depressed controls. Decreased sexual desire group showed high Beck scores and hormonal changes. It was concluded this decrease in hormone levels and sexual desire was due to an effect in the CNS. 38