Bipolar bozuklukta otofajinin potansiyel rolünün incelenmesi
Examination of the potential role of autophagy in bipolar disorder
- Tez No: 711426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
AMAÇ: Artan sayıda kanıtlar, nöroinflamasyon, oksidatif stres, bağışıklık sisteminin, mitokondiriyal işlevler ve stresle ilişkili hormonal değişiklikler ve tüm bunların karmaşık ve karşılıklı etkileşimlerinin Bipolar Bozukluğun (BB) etyopatogenezinde rol oynadığını göstermektedir. Yapılan çalışmalarla birlikte bağışıklık ve nöroinflamasyonda otofaji yolu ve proteinlerinin önemli bir rol oynadığı bildirilmiştir. Bu çalışmada 23 remisyon ve 15 manik epizod döneminde olan toplam 38 BB tanılı bireylerle sağlıklı kontrollerin serum sRAGE, Beclin-1, HMGB1 ve HSPβ1 düzeylerinin farklılık gösterip göstermediğinin karşılaştırılması, aynı zamanda BB tanılı bireylerde mani ve remisyon dönemi ile bu parametreler arasında herhangi bir ilişki bulunup bulunmadığının incelenmesi amaçlandı. YÖNTEM: Vaka kontrol araştırması olarak planlanan bu çalışmaya dâhil olma kriterlerini karşılayan 23 remisyon ve 15 manik epizod döneminde olan toplam 38 BB tanılı hasta ve DSM-5 tanı kriterlerine göre herhangi bir ruhsal bozukluk saptanmayan 38 sağlıklı kontrol dahil edildi. Vaka grubu, hastanemiz psikiyatri polikliniğine ayaktan başvuran veya psikiyatri kliniğinde yatarak tedavi gören hastalar arasından seçildi. Araştırmacılar tarafından sosyodemografik ve klinik bilgilerin yer aldığı veri formları doldurulmuş olup hastalara Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMDÖ), Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (HDDÖ) uygulanmıştır. Hasta ve kontrol grubundan alınan periferik kan örneklerinden serum sRAGE, Beclin-1, HMGB1 ve HSPβ1çalışıldı. BULGULAR: BB hastalarında kontrol grubuna göre serum Beclin-1 ve HMGB1 düzeyleri istatiksel olarak anlamlı yükseklik saptandı. Hasta grubunda kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı düzeyde düşük serum sRAGE gözlendi. Ayrıca gruplar arasında serum HSPβ1 düzeyi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Hasta grubunda uygulanan klinik ölçekler ile biyokimyasal parametreler arasında korelasyon saptanmadı. SONUÇ: Bu çalışma, BB tanılı hastalarda serum sRAGE, Beclin-1, HMGB1 ve HSPβ1 düzeylerinin birlikte incelendiği ilk çalışmadır. Çalışmada ulaşılan sonuçlara göre BB'nin etiyopatogenezinde HMGB1 aracılı otofajinin etkili olabileceği düşünülmektedir. Bulgularımızın desteklenmesi ve BB'de otofajinin rolünü aydınlatabilmek için bu alanda daha geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: An increasing body of evidence suggests that neuroinflammation, oxidative stress, the immune system, mitochondrial functioning, and stress-related hormone alterations, as well as their complex and interrelated interactions, play a role in the etiopathogenesis of Bipolar Disorder (BD). In immunology and neuroinflammation, the autophagy mechanism and proteins have been found to play a critical role. The objective of this study was to see whether there are differences in serum sRAGE, Beclin-1, HMGB1, and HSPβ1 levels between 38 patients with BD, 23 in remission and 15 in manic episodes, and healthy controls, as well as to see whether there is a link between manic and remission episodes and these parameters in patients with BD. METHOD: This case-control study comprised 38 patients with BD, 23 in remission and 15 in manic episodes who met the inclusion criteria and 38 healthy controls who did not have any psychiatric disease according to DSM-5 diagnostic criteria. Patients who applied to our hospital's psychiatry outpatient clinic or who were treated as inpatients in the psychiatry clinic made up the case group. The researchers filled up data forms with sociodemographic and clinical information, and the patients were assessed using the Young Mania Rating Scale (YMRS) and the Hamilton Depression Rating Scale (HMRS). Peripheral blood samples from the patient and control groups were tested for serum sRAGE, Beclin-1, HMGB1, and HSPβ1. RESULTS: Beclin-1 and HMGB1 levels of serum were found to be statistically significantly higher in BD patients than in the control group. The patient group exhibited a statistically significant lower serum sRAGE than the control group. Furthermore, there was no statistically significant difference between the groups in serum HSPβ1 levels. Biochemical markers had no association with clinical measures employed in the patient group. CONCLUSION: This is the first study to examine at serum levels of sRAGE, Beclin-1, HMGB1, and HSPβ1 in patients with BD. According to the results, HMGB1-mediated autophagy may play a role in the etiopathogenesis of BD. More study with larger samples is needed to confirm our findings and better understand the role of autophagy in BD.