Beden ve bir anlam üretme aracı olarak dövme
The body and tattoo as a vehicle of producing meaning
  1. Tez No: 407435
  2. Yazar: CİHAN ERTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL DEMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Kültürel tüketim ürünleri ve bunların beden üzerinden görünümleri, okunmaya açık sembolik bir metin üretir. Bu noktadan hareketle, tüketilirken üretilen her kültürel metnin, karmaşık toplumsal ilişkiler yapısı içinde işaret ettiği ve ortaya çıkardığı bir anlamlar bütünü söz konusudur. Tüketim örüntüleri üzerinden işleyen bugünün toplumsal yapısı içinde birey, kendini ifade etmek, kendi varlığını hem kendine hem de diğerlerine açıklamak, aidiyet geliştirmek, estetik olmak, uyum ya da direnç göstermek, kimlik oluşturmak, bireyselliğini vurgulamak ve benliğinin altını çizmek için söz konusu bu tüketim örüntülerine hiç olmadığı kadar fazla baş vurmaktadır. Bedensel bir pratik ve kültürel tüketim nesnesi olarak dövmenin, bütün bu amaçlara hizmet edebilen özel bir konumu söz konudur. Bir beden modifikasyonu ve dolayısıyla sembolik bir ifade biçimi olarak dövme, modern bireyin bireyselleşme, aidiyet, kimlik edinme öyküsünün deri üzerindeki izleridir. Bu çalışma, bireyselliğin ön planda olduğu bu dönemde, kişilerin kendilerini ifade etme, konumlandırma ve kendi direniş odaklarını oluşturma aracı olarak dövmeyi, daha geniş ve karmaşık sosyo-kültürel yapıyla ilintili bir biçimde tartışmayı hedeflemektedir. Çalışma, nitel araştırma yöntemini benimsemiş, bu doğrultuda verilerin toplanması derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, dövme yaptırmış bireylerle gerçekleştirilen derinlemesine görüşmelerden elde edilen bireysel dövme öyküleri çözümlenecek ve söz konusu öyküler, kimlik, aidiyet, toplumsal cinsiyet, din, sosyal statü ve direniş çerçevesinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Cultural consumption goods and their appearance through body produce a symbolic text that is open to be read. From this point, there is a set of meanings that every cultural text creates and signifies to within the structure of complex social relationships. Individual in the contemporary social structure processing by way of consumption patterns appeals to that consumption patterns than ever before in order to reveal his/her existence to both him/herself and the others, to make a sense of belonging, to be aesthetical, to comply or resist, to build an identity, to emphasis his/her individuality and individual self. Tattoo, as a bodily practice and cultural consumption good, has a special position that serves for all these purposes. Tattoo, as a body modification and hence a kind of symbolic representation, can be considered as the marks on the skin of the narrative of the modern individual in terms of individualization, belonging, and having an identity. The aim of this study is to argue tattoo, as a means through which individuals may have an opportunity to represent, to position themselves and to constitute their own resistance focus, with regard to broader and complex sociocultural structure. Qualitative research method adopted and in-depth interview technique was used for obtaining data from the field. In this context, individual tattoo narratives that had been acquired by having in-depth interview with tattooed people were transcribed and analyzed within the frame of identity, belonging, gender, religion, social status, and resistance.