Kamu Hastaneler Birliği'nde; yönetim organizasyonunun ve yöneticilerin, tıbbi uygulama hatalarında sorumluluğu.
Responsibilities of managers and organization of management from malpractice in Organization of Government Hospitals
  1. Tez No: 407501
  2. Yazar: MEHMET ERTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKİN ÖZGÜR AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Health Care Management
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
1970'li yıllar dünyada neoliberal anlayış ve politikaların atağa geçtiği yıllar olmuştur. Bu durumun, Türkiye'ye de yansıması uzun zaman almamış ve 24 Ocak 1980 Kararları ile resmi ve yazılı hükümet politikaları niteliğine kavuşmuştur. Aynı şekilde, sağlık ve sosyal güvenlik hizmetlerini devlete bir görev olarak veren düzenlemeler kaldırılarak yerine, bu hizmetleri devletin gözeteceğini, düzenleyeceğini belirten yeni reformlar hayata geçirilmiştir. Böylece“Özelleştirme Dönemi”başlamıştır. 2002 yılında kurulan hükümetle, sağlık alanındaki değişim hızlanmış, 2003 yılında açıklanan“Sağlıkta Dönüşüm Programı”hızla hayata geçirilmeye çalışılmıştır. 2003-2011 yılları arasında sağlık alanında yapılan köklü değişiklikler 2011'de yayınlanan 663 sayılı Sağlık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile zirveye ulaşmış ve Sağlık Bakanlığının teşkilat ve yönetim organizasyonu değiştirilmiştir. Aynı dönemde gelişmelere paralel olarak sağlık hukuku da ülkemizde gelişmeye başlamıştır. Sadece tıbbi uygulama hatası olarak kabul edilen malpraktis kavramı, artık medikal, etik ve idari malpraktis olarak algılanarak, sağlık kurumlarında idare malpraktis davalarında daha çok etkilenir duruma gelmiştir. Sağlık hizmetinin belirli bir organizasyon içerisinde sunulmasının zorunlu olması ve Sağlık Bakanlığının Anayasal sorumlulukları çerçevesindeki organizasyon ve denetim sorumluluğunun yanı sıra, halen sağlık hizmetinin büyük bir kısmının Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık birimlerince verilmesi, Sağlık Kurumlarında yönetim organizasyonu ve yönelicilerin sorumlulukları ile malpraktis ilişkisinin daha çok incelenmesini gerektirmektedir. ANAHTAR KELIMELER: Neoliberal, Malpraktis, Tıbbi Uygulama Hatası, Yönetim, Organizasyon, Sağlık.
Özet (Çeviri)
1970s are the years that neoliberal ideas and politics became popular. Reflection of this situation was not late in Turkey that they became formal and written government politics by 24 January 1980 decisions. In parallel, the rules that give the duty of health and social security services to government were canceled and new reforms were accepted that these services will be done by control of government. Thus; period of privatization was began. By the 2002 parliaments, reforms in health area were accelerated;“Change Program in Health”was decelerated and started in 2003. Between 2003-2011 radical changes were done in health area and laws with number 663 about Organization and Duties of Ministry of Health were decelerated at 2011. Finally organization and management of Ministry of Health was changed. At the same time, parallel to these evaluations, health law system became to evaluate. Malpractice terminology that was accepted to be only medical application mistakes now became to include medical, ethics and management concerns. Management services of health organizations are now opposed to malpractice lawsuits. Health services have to be given in a determined organization. Ministry of health has to organize and supervise health services in frame with constitution. Besides Most of the health services are still given by Ministry of health. Thus relationships of malpractice and health organization management and responsibilities of managers have to be evaluated in details. KEY WORDS: Neoliberal, Malpractice, Medical Application Mistakes, Organization, Health.