Kronik vasküler başağrılarında Flunarizin'in etkisi
Flunarizine's effect of the chronic vascular headaches
- Tez No: 40753
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET 1990-1994 yılları arasında polikliniğimize müracaat eden 190 hastaya 4 aylık intervaller ile Flunarizin, Propranolol, Amitriptilin uygulanmıştır.. Her tedavi sonrası arada bir aylık ilaçsız dönem bırakılmıştır. Migren proflaksisinde yaygın olarak kullanılan üç ilacın etkinliği araştırılmıştır. İlaçların migren krizleri sıklığı, süresi ve şiddeti üzerine olan etkileri ile hastaların genel değerlendirmeleri karşılaştırılmıştır. Kontrendikasyonlara dikkat etme ve yan tesirler konusunda hastaları uyarma şartı ile bu ilaçların güvenle kullanılabileceği görülmüştür - Çalışmamızda; flunarizin ve propranolol, migren krizi sıklığını azaltmada amitriptliinden üstün bulunmuştur. Migren krizi süresini azaltmada, amitriptilin; propranolol ve flunarizin" den, migren krizi şiddetini azaltmada da flunarizin 'den daha etkili olduğu bulunmuştur. Ancak etkileri ve hastaların genel değerlendirmelerine göre aralarında istatistiksel yönden fark yoktur. Migrenli hastaların tedavisi; akut atak tedavisi ve proflaksi kadar; psikojenik faktörler, hastaların eğitilmesi, muhtemel tetikleyici faktörlerin değerlendirilmesi ve eliminasyonunu da kapsayan kompleks bir problemdir. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY FLUNARIZINE 'S EFFECT OF THE CHRONIC VASCULAR HEADACHES Between 1990-1994 years; Flunarizine, Propranolol, Amitriptyline has been given to 190 patients with migraine attended to our-patient clinic as periods of four months. After each therapy one month of period without drug has been left. The efficiacy of three drugs used in migraine prophylaxis has been observed. The effects of the drugs on the intensity, frequency, duration of migraine attacks and patient's general evaluation has been observed. On the circumstances of being carefull against the contraindications and side effects of the these days, they can be used in safety. In our studies, it has been found that Flunarizine and Propranolol are more effective than Amitriptyline in decreasing the frequency of migraine attack. It has been found, Amitriptyline is more effective than Flunarizine in decreasing the intensity and duration of attacks and Propranolol in decreasing duration of attacks. But in patient's general evaluation and effeciacy, there isn't any difference in statistics. The therapy of patients with migraine is a complex problem concerning acute attacks therapy, proflaxi, psychogenic factors, elimination of possible precipitating factors and education of the patients. 40