Bireyselleştirilmiş eğitim programı eğitiminin, kaynaştırma öğretmenlerinin BEP yeterliliklerine etkisi
The effect of individualized education program training on teachers' qualifications for IEP
  1. Tez No: 407532
  2. Yazar: ŞERİFE ŞENAY İLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SARI, PROF. DR. ALİ MURAT SÜNBÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Eğitimde bireysel farklılıkların dikkate alınmasının benimsenmesi sınıf ortamındaki özel gereksinimli çocuklara uygun Bireyselleştirilmiş Eğitim Programlarının geliştirilmesini okul programlarının uyarlanmasını, derslerin kapsamının tüm özel gereksinimli bireylerin gereksinimlerini karşılayacak ölçüde genişletilmesini gerekli kılmaktadır. Dolayısıyla öğretmenlerin sınıf içinde nitelikli ortam sağlanmasında, özel eğitim gerektiren bireyleri tanıyabilme, kaynaştırma ilkelerini uygulayabilme, programın içeriğine ilişkin yöntem ve teknikleri kullanabilme ve öğrencinin performansım ölçme ve BEP ekibi ile birlikte BEP hazırlama, uygulama ve kriterlerine uygun şekilde değerlendirme yapabilmelidir. Bu araştırmanın amacı, kaynaştırma öğretmeni olarak görevlendirilen öğretmenlere uygulanan BEP eğitiminin BEP ile ilgili yeterliliklerine etkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırma, nitel ve nicel yöntemlerinin birlikte ele alındığı karma yöntem kullanılmıştır. Birinci aşamada; nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılırken, ikinci aşamasında ise; programın uygulanması ve değerlendirilmesinde, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan deneysel modellerden, ön test-son test kontrol gruplu model kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The adoption of the consideration of individual differences in education makes the following issues necessary; the development of appropriate Individualized Education Program to the children with special needs in the classroom, the adaptation of the school program and to expand the context of the courses to the extent to meet the needs of all individuals with special needs. Therefore, provide quality environment in the classrooms, teachers must be able to recognize individuals who need special education, to apply the mainstreaming principles, to use the methods and techniques related to the program's content, to measure the student's performance, to prepare IEP along with IEP team, to apply and to make assessment properly according to the criteria. However, as a result of scanning the literature it is seen that teachers don't have sufficient knowledge about the inclusive environment and preparing the IEP. The purpose of this research is to reveal the effects of IEP applied to the teachers, who assigned as inclusion teachers, within the scope of proficiency on the IEP. In this research, a mixed method is used in which qualitative and quantitative methods are discussed together. While semi-structured interview that is one of the qualitative research methods was used in the first stage, in the second stage; in applying and evaluating the program, pretest-posttest control group model that is one of the quantitative research model was used.