Kaynaştırma öğrencisi bulunan beden eğitimi ve spor dersi öğretmenlerinin bireyselleştirilmiş eğitim programı hazırlamaya (BEP) ilişkin öz yeterlilikleri
Having an inclusion student physical education and sports teachers' competencies in individualized
  1. Tez No: 870749
  2. Yazar: BETÜL NUR GÖÇMEZ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Her kişi kendisine has farklılıklarla dünyaya gelir ve bu farklılıklarla yaşamlarını sürdürür. Özel gereksinimi olan çocukların yaşamlarını daha kaliteli sürdürebilmeleri için özel eğitim ve ilgiliye ihtiyaç duyarlar. Okullarda, özel öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) uygulanır. Bu program ile kaynaştırma öğrencilerinin gelişimsel özellikleri doğrultusunda en verimli eğitim almaları sağlanır. Bu araştırmada kaynaştırma öğrencisi bulunan Beden Eğitimi ve Spor dersi öğretmenlerinin zihinsel engelli öğrencilerle ilgili Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı hazırlarken ve uygularken BEP yeterlilik düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda bireyselleştirilmiş eğitim programına ihtiyacı olan öğrenciler için kaliteli bir eğitim programı hazırlanmasında hangi etmenlerin etki ettiği ortaya çıkmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Araştırmada, BEP hazırlama ve uygulama yeterliklerini belirleyebilmek için İlik ve Sarı'nın (2018) geliştirdiği“Öğretmenler için Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı Yeterlilik Ölçeği (ÖBEPYÖ)”tercih edilmiştir. Çalışmanın katılımcılarını Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünü bitiren 233 kişi oluşturmuştur. Çeşitli değişkenlerin (cinsiyet, öğrenim durumu, deneyim, BEP hazırlama eğitimi alma durumu, yaş) yeterlilikler üzerindeki etkileri incelenmiş ve elde edilen sonuçlar, bireyselleştirilmiş eğitim programlarının oluşturulmasında önemli bir perspektif sunmaktadır. Sonuç olarak, elde edilen bulgular, öğretmenlerin BEP hazırlama eğitimi alma durumunun, bireyselleştirilmiş eğitim programlarının etkili bir şekilde tasarlanmasına ve uygulanmasına olumlu bir katkı sağladığını göstermektedir. Çalışma sonucunda ortaya çıkan öğretmenlerin BEP hazırlama eğitimi alma durumunun etkileri göz önünde bulundurulduğunda, eğitim kurumları ve yöneticileri, öğretmenlerin bu tür eğitim fırsatlarından daha fazla yararlanmalarını teşvik etmelidir. Başta MEB olmak üzere ilgili tüm birimlerin gereken araç-gereçlerle belgeleri sağladıkları takdirde, hizmet içi programları daha verimli olacak biçimde yapılabilir. Anahtar Kelimeler : BEP, BEP kalitesi, beden eğitimi ve spor
Özet (Çeviri)
Every individual is born with unique differences and continues their life with these distinctions. Children with special needs require special education and related services to live a more quality life. In schools, the Individualized Education Program (IEP) is implemented to meet the needs of special students. This program ensures that inclusive students receive the most effective education in line with their developmental characteristics. This research aims to examine the competency levels of teachers who graduated from the Physical Education and Sports department in preparing and implementing the Individualized Education Program (IEP) for students with intellectual disabilities. The result of this study has revealed the factors influencing the preparation of quality educational programs for students who require an individualized education program. The participants of the study consisted of 233 individuals who graduated from the Department of Physical Education and Sports Teaching. A quantitative research method was adopted in the study. In the research, the 'Individualized Education Program Competency Scale for Teachers (IEPCS)' developed by İlik and Sarı (2018) was used to determine the competencies in preparing and implementing IEPs. The effects of various variables (gender, educational status, experience, IEP preparation training status, age) on competencies were examined, and the results obtained offer an important perspective in the creation of individualized education programs. Considering the effects of teachers' training status in preparing IEPs, as revealed in the study, educational institutions and administrators should encourage teachers to take more advantage of such training opportunities. If the relevant units, especially the Ministry of National Education, provide the necessary tools and documentation, in-service programs can be organized more efficiently.