İş yükünün çalışma hayatı kalitesine etkisi: Gaziosmanpaşa Üniversitesinde bir araştırma
- Tez No: 407596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA SAİD DÖVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada iş yükünün çalışma hayatı kalitesi üzerindeki etkisi, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Kampüsünde çalışan akademisyenler üzerinden ele alınmıştır. Diğer taraftan bu çalışmada akademisyenlerin çalışma hayatı kaliteleri ve demografik değişkenlere göre (yaş, cinsiyet, medeni durum gibi) ilişkisindeki anlamlı farklılıkların olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde çalışma hayatı kalitesi kavramı, kaliteyi oluşturan faktörler, çalışma hayatı kalitesinin tarihsel gelişimi anlamı ve öneminden, çalışma hayatı kalitesinin boyutlarından bahsedilerek; ikinci bölümde çalışma hayatı kalitesinin geliştirilmesi, etkileyen faktörler ve arttırılması üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümde iş yükünün çalışma hayatı kalitesi üzerindeki etkisini ve demografik faktörlere göre anlamlı farklılıklar gösterip göstermediğini belirlemek için analizler yapılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen verilerin değerlendirilmesi neticesinde, iş yükü ile çalışma hayatı kalitesi arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Çalışma hayatı kalitesi cinsiyet, üniversitedeki zorunlu hizmet, üniversitedeki hizmet yılı, ders saatine göre anlamsız çıkmıştır. Ancak medeni durum, idari görev, unvanların yükselmesi (Doç. Dr – Prof. Dr.), yaşın ilerlemesi, görev yapılan fakülteye göre anlamlı farklılıklar çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study mentions the effect of workload on the quality of working life over academicians working at Gaziosmanpaşa University Taşlıçiftlik campus. The study also includes researches on whether there are meaningful differences in the relations between age, gender and marital status etc. considering the quality of working life of the academicians and demographical factors. The first part of the study is related to the issues such as the quality of working life, the factors generating quality the history of the quality of working life and the amount of the quality of working life. The second section puts emphasis on the improvement of the quality of working life and raising the quality. The third part analyses the effect of work-load over the quality of working life, and discusses whether it contains any differences according to demographic factors. As a result of evaluating the data acquired in the study, it was concluded that there is a negative significant relation between workload and the quality of working life. There are meaningless results in the issues such as gender, conscription and working period in the university, course-load. On the contrary, there are significant differences in the issues such as marital status, administrative assignment, promotion(associate professor- professor), increasing age and faculties that academicians work