Feminist distopyalarda mekân ve zaman
Time and space in feminist dystopias
  1. Tez No: 407737
  2. Yazar: SELÇUK TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DİRENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Sociology, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışması, feminist distopyalarda mekân ve zaman kullanımı üzerine odaklanmayı amaçlamıştır. Öncelikle ilk defa İngiliz Felsefeci John Stuart Mill'in 1868'de distopya kelimesi kullanmasından sonra ortaya çıkan bir yazın türü olarak distopya tarihsel gelişimi içerisinde incelenecektir. Bu edebi türü, kadın yazarların feminist bir duruşla nasıl değiştirip, dönüştürdükleri tetkik edilecek, böylece distopyanın toplumsal cinsiyet ideolojileri ile etkileşerek değişimi gösterilecektir. Bu çalışma kuramsal olarak, kadın çalışmaları, feminist eleştiri kuramları ve toplumsal cinsiyet alanlarından yararlanarak distopyaya odaklanacaktır. Kadın yazarların feminist distopya olarak kabul edilen eserlerinden ve gerekirse Türk, İngiliz ve Amerikan edebiyatından örnekler bu çerçevede çözümlenecektir. Bu çözümlemede feminist distopyalarda mekân ve zaman algısı sosyolojik ve kültürel kuramlar ışığında incelenerek mekân, zaman ve özgürlük arasındaki ilişkiler değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to focus on the elements of time and space in feminist dystopias. Dystopia, as a genre of literature, which was used for the first time in 1868 by the English philosopher John Stuart Mill will be analyzed within its own historical context. Also, the method of how female authors change and convert this literary genre into a feminist perspective will be examined to show dystopias' changing aspects which are affected by gender ideologies. This study theoretically will center upon the genre of dystopia in the reference to the fields of women and gender studies and feminist literary criticism. Some feminist dystopias by female authors will be analyzed in terms of these elements, especially works of Turkish, American and English literature will be used. Finally, in this analysis, perception of time and space in feminist dystopias will be studied in terms of sociological and cultural theories and relations between time, space and freedom will be discussed, too.