Avrupa Konseyi, Agit ve Ab'de azınlık hakları ve Batı Trakya sorunu
Minority rights in the Council of Europe, the Osce and the Eu and The Western Thrace problem
- Tez No: 219515
- Danışmanlar: PROF.DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Avrupa Konseyi, AGT ve AB'de Azınlık Hakları ve Batı Trakya Sorunu? adlı bu tezin amacı, azınlık statüsü Lozan Antlasması ile saglanmıs bulunan Batı Trakya Türk azınlıgının maruz kaldıgı insan/azınlık hakları ihlallerinin incelenmesidir. Azınlık sorunları insan özneli bir nitelik sergilemektedir. Bu da konunun hassasiyetini arttırmakta, çözüm önerilerinin yumusak ve öncelikli geçislerle olusturulmasını zorunlu kılmaktadır. Batı Trakya sorununun seçimindeki öncelik, gerek Türkiye ve Yunanistan arasındaki iliskilerin normallesmesi ve gerekse uluslararası normların, Avrupa'nın merkezinde bulunan bu azınlık grubu için de gerekli ve zorunlu oldugunun belirlenmesinde yatmaktadır. Çalısmada; Batı Trakya sorununun tarihsel süreci, sorunun temel unsurları, azınlık hakları kavramı ve ilgili kurulusların öngördügü yasal statü incelenmistir. Sorunun güncel açılımları için, azınlık kimliginin etkin sahısları, çesitli akademisyenler ve kurumsal yetkililer ile yüzyüze görüsmeler yapılmıs, Batı Trakya Türkleri'nin olusturdugu çesitli sivil toplum örgütleri ile temasa geçilerek onların yapmıs oldugu çalısmalardan -toplantı metinleri, kurultay sonuç bildirileri, basın duyuruları, örgütlenme faaliyetleri, uluslarası alanda yapılan çalısma duyuruları ve önerilerden- faydalanılmıstır. Çalısmadaki temel sonuç; Lozan Antlasması ile saglanan statü ve uluslararası düzenlemelerde vurgu yapılanın aksine Batı Trakya'da azınlık hakları ihlallerinin oldugu ve insan özneli bu sorunun öncelikli ve hassas geçislerle çözülmesinin gerekli oldugudur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis called ?Minority Rights in the European Council, the OSCE and the EU and the Western Thrace Problem? is to examine minority rights violations having been experienced by Western Thrace Turkish Minority whose statute was guaranted by the Lausanne Treaty. Minority problems have direct human subject. This fact increases the sensitivity of the subject and requires mild solutions which need to be established on prioritized transitions. The preference of the Western Thrace problem depends both on the normalization of Turkish Greek relations and also designating the necessity and compulsion of applying international norms also for this minority group living in the middle of the Europe. In the thesis; historical background, elements of the problem, minority concepts and current legal statutes created by related organizations have been examined. Some interviews were made with the active personalities of the Turkish minority and different academicians for the actual expansion of the subject. The work such as meeting minutes, conclusions of the congresses, press releases, organizational efforts, international announcements and suggestions have been used after contacting several non-governmental organizations of Turkish minority. The main conclusion of the thesis has been that there are human rights violations in the Western Thrace on the contrary of the statute provided by the Lausanne Treaty and the emphasis of international regulations and it is necessary to solve this human subject problem with sensitive and prioritized transitions.