Kullanımlar ve doyumlar kuramı perspektifinden üniversite öğrencilerinin youtube kanallarını izleme motivasyonları
The motivations of university students to watch youtube channels from the perspective of the uses and gratifications theory
- Tez No: 537748
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN MURAT HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
İletişim araçları geçmişten günümüze teknolojik gelişmelerin etkisiyle çeşitlenmekte ve bireyler bu süreçlerde sürekli birbirleriyle iletişim halinde olmaktadırlar. Sosyal medya ortaya çıkmadan önce iletişim araçlarında iletilen mesajlar tek yönlü ve doğrusal iken sosyal medyanın ortaya çıkışıyla birlikte iletişim araçlarıyla gerçekleşen iletişimin şekli ve yöntemleri de farklılık göstermiştir. Sosyal medya geleneksel iletişim araçlarından farklı olarak bireyi merkeze alan, bireyin kendi medya içeriğini oluşturabildiği, aynı anda birden çok kişiyle iletişim kurabildiği ve kendi sosyal çevresini oluşturabildiği küresel bir mecradır. Bu mecrada öne çıkan sosyal ağlar ise kullanıcıların ilgisini çekmektedir. Bu anlamda öne çıkan ilk sosyal paylaşım ağı Facebook başta olmak üzere Instagram, Twitter ve YouTube gibi sosyal ağlar da kullanıcı sayılarını gittikçe arttıran sosyal ağlardır. Bu çalışmada sosyal ağlar özelinde YouTube ele alınmaktadır. YouTube kendini kullanıcıların evi ve kendilerini dünyaya duyurabilecekleri bir alan olarak tanımlamaktadır. Öyle ki artık hem yurt dışında hem de ülkemizde bu ağ sayesinde ünlenen, milyonlarca hayran kitlesine sahip olan ve YouTube'u meslek mecrası olarak kullanan birçok kişi (YouTuber) yer almaktadır. Bu kişilerin YouTube kanallarına yükledikleri videolar ise çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu birçok internet kullanıcısı tarafından izlenmektedir. Söz konusu çalışmada da kullanımlar ve doyumlar kuramı perspektifinden Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri örnekleminde YouTube kanallarının izlenme motivasyonları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Communication instruments have been diversifying with the impact of technological advencement from past to present and Individuals have been in communication with each other constantly within this period. Yet, while transmitted messages through communication instruments were one-way and linear before the advent of social media, form and method of communication have differed with the emerge of social media. Social media, different from traditional communication, is a global field in which person is at the center, he/she can create their own social environment, communicate with more than one person at the same time. In this field, prominent social networks attract attention of the users. In this sense, especially Facebook and others like Instagram, Twitter and YouTube are the social networks that have increased number of their users as well. In this study YouTube is handled over the other social networks. YouTube identify itself as home of users and a place where users can announce themselves to the World in that there are many people both in our country and abroad who have millions of fanbase and became famous and use YouTube as occupation. These people's videos are watched by many different users, most of whom are young. In the mentioned study, the motivations of YouTube channels are examined from the perspective of users and gratification theory in the sample of Bolu Abant Izzet Baysal University and Ankara Hacı Bayram Veli University the Faculty of Communication students.