Türk Hukukunda yükseköğretimin vergilendirilmesi
Taxation on higher education in Turkish Law
- Tez No: 407780
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DOĞAN GÖKBEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türk hukukunda, yükseköğretim kurumlarına ve öğretim elemanlarına özel bir hukuki statü tanınmıştır. Bu tez kapsamında, öncelikle yükseköğretim kurumlarının ve öğretim elemanlarının hukuki statüleri tespit edilmiştir. Daha sonra, yapılan tespitlere bağlı olarak yükseköğretim kurumlarında çalışan öğretim elemanlarının gelirleri belirlenmiş ve bu gelirlerin tabi olduğu vergi rejimi ele alınmıştır. Son olarak, yükseköğretim kurumlarının kurumsal olarak vergi hukuku karşısındaki durumları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
A special legal status is given to the higher education institutions and teaching staff in Turkish law. Firstly legal statutes of the higher education institutions and teaching staff were determined in the context of this master's thesis. Then, depending upon points maden, incomes of teaching staff working at the higher education institutions were specified and the tax regime to which this incomes are subject is considered. Finally, the positons of the higher education institutions related to tax law were explained.