Irak-Türkiye ekonomik ilişkileri
Economic relations of Iraq and Turkey
- Tez No: 143907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ IRAK-TÜRKİYE EKONOMİK İLİŞKİLERİ Saliha Güner Bayrakdar Uluslararası İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2004 Danışman:Doç. Dr. Erol Kutlu Günümüzde uluslararası ilişkileri belirleyen temel etken ekonomik ilişkilerdir. Türkiye oldukça kozmopolit ve istikrarsız bir coğrafyada yer almaktadır. Uluslararası ilişkilerde temel etken ekonomik ilişkiler olduğuna göre Türkiye'ye coğrafi olarak yalan istikrarsız bir bölge olan Ortadoğu'nun içinde yer alan, yine Ortadoğu'nun belki de en istikrarsız ülkesi Irak'la, komşusu Türkiye'nin ilişkilerinin anlaşılması ve geleceği açısından bu iki ülkenin ekonomik ilişkileri incelenmiştir. Irak'ı anlamak için önce Irak ekonomisi ve onu etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Kuşkusuz Irak ekonomisini etkileyen en önemli faktör savaşlardır. Özellikle 2. ve 3. Körfez Savaşları, bu savaşların gidişatına yön veren Amerika'nın etkileriyle birlikte incelenmiştir. Irak'ta yeniden yapılanma ise savaşın sonuçlarını anlamak ve ekonomiye yön vermek açısından çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü Irak'ta yeni politikalar değil, yeni rejimler ekonomiye yön verecektir. Yine bu bağlamda Türkiye'nin yeniden yapılanma sürecindeki rolü ve bundan sonraki ilişkilerin belirlenmesi açısından Türkiye'nin Irak politikası önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Today mainly economical relations determine international relations. Turkey takes place in a cosmopolite and unstable part of the world. Since the main factor determining international relations is economic one, economic relations between Turkey which takes place in Middle East perhaps as the most unstable country of the region and Iraq is examined in order to understand their relations and future as a whole. Previously Iraq economy and factors influencing this economy are searched in order to understand Iraq. Certainly, the most important factors influencing economy of Iraq are wars. Particularly results of Gulf War and Iraq-America War and the effect of US as directing force of these wars was examined. Restoration as an essential issue for understanding the results of war and managing the economy of Iraq, since not new politics but new regimes will direct the economy in Iraq.