İdeolojiye 'Yamuk bakmak': Skyfall filminin söylem analizi
'Looki̇ng awry' at the ideology: The discourse analysi̇s of Skyfall
  1. Tez No: 407782
  2. Yazar: ONURHAN DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF GİZEM UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sinema-ideoloji ilişkisine dair yaklaşımlar, her iki kavrama atfedilen anlamlara göre çeşitlilik gösterir. Marksist yaklaşımlardaki hakim paradigmada“ideoloji”kavramı,“yanlış bilinç”olarak ele alınan ve“gerçeği çarpıtıcı”rolüne vurgu yapılan bir kavramdır. Sinema ise büyük ölçüde, bu işleyiş zemininde, ideolojinin üretildiği bir aygıt olarak ele alınır.“İdeoloji”ve“sinema”kavramları, verili olarak bu anlayışla ele alındığında, sinema-ideoloji ilişkisine dair yaklaşımların da inceleme yönü tayin edilmiş olur. Her ne kadar ideolojinin“yanlış bilinç”olarak ele alınması, Marksist yaklaşımları temel alsa da, Slavoj Žižek, yine Marksist yöntem içinde kalarak, fakat“yanlış bilinç”anlayışını redderek, ideolojinin“gerçeğe yaklaştırma”potansiyeline vurgu yapar. Žižek aynı zamanda sinemayı da, ideolojinin üretildiği bir aygıt olarak değil, toplumsal bir“fantezi alanı”olarak görür. Žižek'in bu yaklaşımı temel alındığında, sinema-ideoloji ilişkisinin tekrar ele alınması da bu ilişkide ideolojinin işlevini ve yönünü tartışmaya açabilir. Bu çalışmada, Slavoj Žižek'in ideolojiye olan yaklaşımı temel alınarak, sinemaideoloji ilişkisi ele alınmıştır. Bu yaklaşım altında bir ideolojik çözümleme örneği olarak, Skyfall (Mendes, 2012) filmi eleştirel söylem analizine tabi tutulmuştur. Bunu yaparken, Skyfall filminde aranacak olan ideolojik öğeler,“yanlış bilinç”kavrayışının sınırlarının dışında değerlendirilmiştir. Žižek, ideoloji yaklaşımında Jacques Lacan'ın psikanalitik öğelerinden yararlandığı için çözümleme sırasında da benzer bir destek kullanılmıştır. Böylece Skyfall filmi üzerinden, Žižek'in ideoloji yaklaşımı çerçevesinde, sinema-ideoloji ilişkisine dair bir yaklaşım sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Approaches about the relation between cinema and ideology vary toward that meaning attribute that two concepts. In the dominant paradigm of the Marxist approaches,“ideology”is the concept as shape on the role of the“bend the truth”which means“false consciousness”. In this backround, cinema is a tool which reproduce the ideology. In case of the concept of“ideology”and“cinema”taken as in this understanding, the direction of these approaches about cinema-ideology would be determined. Although the ideology is described as“false consciousness”in based on the Marxist approach, Slavoj Žižek who is a Post-Marxist, reverse to this approach and explain to ideology as a tool closer to the“Real”. By the based on Žižek's approach, the relation of the ideology and cinema is considered again and also opens to debate the function and direction of ideology in this relationship. In this study, based on Slavoj Žižek's opinion about ideology and cinema, the relation of this concepts was interpreted. To measure the stability of Žižek's ideological approach in the cinema criticism, Skyfall (Mendes, 2012) was analized with the mothod of critical discourse analysis. In this analysis, with the help of the psychoanalytical concepts, the ideological factors of the movie interpreted outside the boundaries of perception of ''false consciousness". Thus, on the basis of Skyfall, a consistent approach has searched in the cinema-ideology relation with the Žižek's ideological theory.