Girişimcilik metodolojilerinden 'Yalın yeni girişim' ve bilişim sektöründeki örnek uygulaması
Gi̇ri̇şi̇mci̇li̇k metodoloji̇leri̇nden 'Yalın yeni̇ gi̇ri̇şi̇m' ve bi̇li̇şi̇m sektöründeki̇ örnek uygulamasi
  1. Tez No: 407820
  2. Yazar: ŞAFAK GÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Dünya da özellikle internet ve mobil cihazların yaygınlaşması ile beraber girişimcilik fırtınası esmeye başlamıştır. Bu yeni pastadan pay almak isteyenler tarafından sürekli, yeni yazılımlar, yeni uygulamalar geliştirilmektedir. Yakın zamanlar da oluşan dünya piyasalarında ki bu ekonomik durgunluğu, Silikon vadilerindeki yeni teknolojik gelişmeler aşmaya başlamıştır. Son yıllarda dünyanın en hızlı gelişen firmalarına bakılacak olursa, pek çok bilişim firması görülebilir. Birkaç yıl öncesine kadar hiç adını bilinmeyen firmalar, şu en büyük firmalar arasında yer almaktadır. Bu hızlı gelişim esnasında girişimcilik hiç bu kadar önem kazanmamıştır. Özellikle bilişim sektörü için“yalın yeni girişim”metodolojisinin ne kadar önemli olduğu ve bilişim sektörü için ne kadar kullanışlı olduğu tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Araştırmanın birinci bölümde, akademik kitaplıklardan tarama yapılarak“lean startup”çalışmalarındaki yaklaşımlar, uygulamalar ve bu yaklaşım hakkında ki düşünceler üzerinde durulmuştur. Bu metodolojinin bilişim sektörü için çok gerekli hale gelmekte olduğu tespit edilmiştir. İkinci bölümde, teorik olarak anlatılan çalışmanın uygulamaya dökülmesi ve adım adım yazılımın geliştirilmesi aşamasında nasıl kullandığından bahsedilmiştir. Bu yaklaşım uygulamalı olarak denenmiştir. Üçüncü bölümde, bu çalışma sonucu ortaya çıkan yazılımdan ve özelliklerinden bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
Parallel to significant increase in availability of wireless and mobile devices globally, a massive entrepreneurship boom was began. New software and applications have been developed by entrepreneurs who are willing to get a slice from the pie. Brand-new technological developments in Silicon Valley-based companies provide opportunities to mitigate recent economic recessions in global market. Many Information Technology companies have been recently listed among the world's fastest-growing companies. There are many companies which were even not widely recognized couple of years ago place themselves among the large-scale firms. During the period, entrepreneurship has gained significant importance that has not been experienced earlier. In this paper, the main purpose is to provide bases how“lean startup”methods are important in especially information sector. In the first section, in this research, various approaches and applications from previous academic studies that issue“lean startup”methods are summarized and discussed. It is determined that the method becomes essential in information sector. In the second section, theoretical bases how the method is applied to an application and stepwise explanation of software development and implementation of the method to our software are presented. This approach was applied to an application which was developed in this study. In the third section, the developed software which was developed by applying the method and features of the software are presented.