Ukrayna krizi ve Rusya'nın enerji politikalarında Çin'in yeri
The Ukraine crisis and the position of the China in energy politics of Russia
- Tez No: 407824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, Rusya'nın enerji politikalarında Çin'in yerini araştırmaktadır. Bu doğrultuda ilk olarak küresel enerji pazarının, enerji jeopolitiğinin ve enerji güvenliğinin ana bileşenleri açıklanacaktır. Ardından Rus dış politikasına etki eden üç ana nokta incelenecek, dış politika ile enerji politikaları arasında nasıl bir etkileşim olduğu vurgulanacaktır. Üçüncü olarak, AB ile kurulan enerji ilişkisine değinilecek, bu ilişkide bir kırılma noktası olan Ukrayna Krizlerinin ilişkiyi nasıl etkilediği ele alınacaktır. Dördüncü olarak Çin ve Rusya arası ilişkiler ele alınacaktır. Bu bağlamda, ikili ekonomik ilişkiler, Şanghay İşbirliği Örgütü içinde ilişkiler ve BRICS içindeki ilişkilere değinilecektir. Son olarak Çin'in enerji durumu ve Rusya'nın projelerine değinilerek genel bir değerlendirme yapılacaktır. Böylece Çin'in Rusya'nın enerji politikaları için yeni bir başat yön mü olduğu, yoksa dönemsel bir stratejik işbirliği mi olduğu sorusuna cevap verilecektir.
Özet (Çeviri)
This study will investigate the position of The People's Republic of China in the energy policies of Russian Federation. In this respect, it will be firstly explained the main components of global energy market, energy geopolitics and energy security. And secondly, three fundamental points which affect the Russian foreign policy will be investigated and the emphasis will be on how an interaction has existed between foreign policy and energy politics. Thirdly, the analysis will cover the energy relationship between Russia and European Union and the way the Ukrainian Crisis has affected this relationship. Fourthly, the relation between China and Russia will be discussed. In this context, bilateral economic relations, Shanghai Cooperation Organization and BRICS will be the topics of the study. This part will also include the state of energy needs of China and the projects of Russia to fill it will be discussed. Finally, the conclusion will try to answer the question of whether China is going to be a new strong and permanent marketand direction for Russian energy export and politics or this relation is to remain only a conjectural strategic cooperation.