Ar-ge projelerindeki kritik başarı faktörlerinin algılanan proje performansı üzerindeki etkileri: Havacılık sektöründe bir araştırma
The effects of critical successful factors in research and development projects on the perceived project performance: A research in the aviation industry
- Tez No: 554123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Sivil Havacılık, İşletme, Defense and Defense Technologies, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ürün ömürlerinin azaldığı ve ürün karmaşıklığının arttığı savunma sanayisinde, yeni ürün geliştirme projelerinin başarısı, şirketlerin ayakta kalabilmesi için büyük önem arz etmektedir. Savunma sanayisinde teknolojik üstünlük içeren yeni ürünün daha kısa sürede ve yüksek performansta üretilmesi, ülkelere stratejik bir üstünlük sağlamaktadır. Türk savunma ve havacılık sanayisinde hazır ürün alımından özgün ürünler geliştirme aşamasına geçiş hızlı bir şekilde devam etmektedir. Bu geçiş aşamasında yeni ürün geliştirme projelerini etkileyen kritik başarı faktörlerinin tespiti ve etkili faktörlerin iyileştirilmesi giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türk savunma ve havacılık sanayisindeki projelerde çalışan tasarım mühendislerinin algıladıkları kritik başarı faktörleri ile algılanan proje performansı arasındaki ilişkiyi incelenmektedir. Çalışmanın literatürdeki farkı Türk savunma ve havacılık sanayisinde Ar-Ge projelerindeki algılanan kritik başarı faktörleri ve algılanan proje performansı arasındaki ilişkiyi inceleyen, bilinebildiği kadarı ile ilk çalışma olmasıdır. Çalışmanın veri toplama aşamasında, 211 tasarım mühendisi ile yüzyüze görüşerek iki ayrı zamanda anket uygulanmıştır. Korelasyon analizinde algılanan kritik başarı faktörleri ve algılanan proje performansı arasında pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Regresyon analizinde sorun giderme, proje misyonu, müşteriye danışılması ve teknik görevler faktörleri ile algılanan proje performansı arasında anlamlı ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the defense industry, where product lifes are decreasing and product complexity is increased, the success of new product development projects has become more of an issue for companies to survive. In the defense industry, technologically superior new product, which is manufactured in a shorter time and high performance, gives the countries a strategic advantage. In Turkish defense and aerospace industries, the transition from ready-made products to the development of original products continues rapidly. During this transition phase, it is becoming increasingly important to identify critical success factors that affect new product development projects and to improve effective factors. The aim of this study is to examine the relationship between the critical success factor perception and the perceived project performance of the design engineers working in the Turkish defense and aviation industry projects. The difference of the study in literature is that it is the first study to examine the relationship between perceived critical success factors and perceived project performance in R & D projects in Turkish defense and aviation industry. In the data collection phase of the study, 211 design engineers were interviewed face to face in two separate times. Correlation analysis revealed a positive relationship between perceived critical success factors and perceived project performance. In the regression analysis, a significant relationship was found between troubleshooting, project mission, customer consultation, technical task factors and perceived project performance.