Iran's neo-realist foreign policy towards the Palestinian question (1948 – 2009)
Filistin meselesi'ne İran'ın neorealist dış politika uygulaması(1948 – 2009)
  1. Tez No: 407864
  2. Yazar: NABEEL ODEH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Okuyacağınız tezde 1948-2009 arası dönemde İran'ın Filistin konusuna yönelik dış politika tutumu ele alınmıştır. Gerek Şah hükümdarlığında gerekse İslami devrimin ardından konunun nasıl önem taşıdığı gösterilmektedir. Şah hükümdarlığı süresince İran, Sovyetleri dışarıda tutarak bölgedeki gerilimi azaltmak için Arap ve İsrail güçlerini dengede tutmaya çalışmıştır. İran Şahı'nın asıl amacı SSCB'ni elde tutmaktı. Şah'a göre Araplar ve İsrail arasındaki anlaşmazlık Sovyetlerin Orta Asya'daki hâkimiyetini genişletmek için iyi bir vesile olacağından Şah aralarındaki gerilimi soğutmaya çalıştı. Bu tez çalışmasında aynı zamanda ihtilalin ardından yeni İran'ın Filistin'e yönelik öngörüsünü vurgulanmaktadır. İranlı devrimciler Filistin'i kendi ideolojik açılarından değerlendirmiştir. Onlara göre Filistin, her bir Müslümanın özgürlüğüne kavuşmak için savaşmasının gerektiği, emperyalistlere uşaklık eden İsrail tarafından işgal edilmiş, kutsal bir bölgeydi. Ancak bu düşünce Filistin'e yönelik İran siyasetini anlatmakta tek başına yeterli değildi. Gerçekte var olanlar da hesaba katılmalıydı. Filistin konusu, İran tarafından Irak'taki savaşın ( 1979-1989) kazanılması için ayrıca 1990'lı yıllarda İran'a uygulanan ambargoyu kırmak, ABD veya İsrail ordularını kendi topraklarına saldırısını engellemek ve son olarak Arap dünyasındaki etkisini genişletmek için akıllıca kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The dissertation discuses Iran's foreign policy towards the Palestinian Issue from 1948 to 2009. It shows how important the issue was to Iran's regional policy whether in the reign of the Shah or after the Islamic revolution. During the Shah's reign, Iran tried to keep the balance of power between the Arabs and Israel in order to decrease the tension in the region to keep the Soviets out. The main goal of Iran's Shah was to contain the USSR. The Shah believed that the conflict between Arabs and Israel would be a good pretext for the Soviets to expand their dominance in the Middle East so that he tried cooling the tension between them. The dissertation also highlights the new Iranian perspective towards Palestine after the revolution. The Iranian revolutionaries looked at Palestine from their ideological angle. According to them, Palestine is a secared land occupied by Israel which is a lackey of imperialists so that every single Muslim should fight to liberate it. however, the ideology alone was not enough to understand Iran's policy towards the Palestinian Issue. Realities should be taken into account too. The Palestinian Issue was used smartly by Iranian to win the war on Iraq (1979-1989); to break the isolation which imposed on Iran in the 1990s, to prevent any US or Israeli military strike on its territory and finally to expand its influence in the Arab world.