Job satisfaction in terms of spirituality and emotional intelligence in Pakistan's telecommunication industry
Pakistan telekomünikasyon endüstrisinde maneviyat ve duygusal zeka açısından iş doyumu
- Tez No: 407871
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
İş tatmini bir yüzyıldan fazla bir zamandan beri tartışılmaktadır akademık çalışmalarda bu tartışma hala devam etmekte ve yeni sorular ortaya çıkmaktadır. Başlangıç aşamasında maaş ödüllendirme , onaylama gibi geçici faktörler göz önüne alınsa da iş doyumu , çalışma arkadaşlarının etkileri gibi tanımlanması ve ölçülmesi zor olan etmen lerin, duygusal zeka çalışan memnuniyeti gibi faktörler altnda gözlemlenmesinden dolayı sonuçlar değişmektedir . Mevcut akademik sonuçlarındaki farlılıklar nedeniyle ,bu çalışmada Pakistan' daki telekom endüstrisinde çalışan insanlarda iş doyumu ile bireyin ruhsal durumunun ve duygusal zeka arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmaktadır . Bu çalışmada iş doyumu ile duygusal zeka ve bireyin ruhsal durumunun pozitif bir bağlantısı olduğu sonucuna varılmıştır. Pakistan telekom şirket yöneticilerine şirketlerinde uzun vadeli çalıştırdıkları çalışanlarda bu faktörlerin önemli olduğunu Kabul etmeleri önerilmektedir .
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is under discussion for more than a century and still further queries arise from further development in the academic studies. The extrinsic factors, such as pay, rewards, recognition, etc., were identified in the initial stages but the results were not justified as there was lack of intrinsic factors, like happiness for doing a job, effect of co-workers, etc., which were difficult to identify and measure, two of these factors spirituality and emotional intelligence are under consideration to be factors of job satisfaction. The difference in the existing academic literature and the experience of the researcher working in the telecom sector, the current study was conducted to explore the relationship between job satisfaction and both individual spirituality and emotional intelligence among employees working in Pakistan's telecom sector. This study concludes a positive relation among job satisfaction, emotional intelligence and spirituality, recommending that Pakistan's telecommunication sector management should consider these two factors for employee job satisfaction, efficiency and their retention, which benefits the companies of this industry on the longer term.