İnsan kaynakları uygulamalarının örgüt içi girişimciliğe etkisi
The efect of human resource managemet practies on organizational enterpreneurship
- Tez No: 407878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ŞEŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte emek yoğun çalışmadan çok, fikir yoğun çalışma önem kazanmıştır. Üretimde; alın teri kavramı yerini akıl teri kavramına bırakmıştır. İşte bu noktadan hareketle örgütler için insan kaynağı stratejik önem kazanmıştır. İnsan kaynağının, örgütlerin hedeflerine ulaşmasında öneminin artmasıyla birlikte bu kaynağın doğru ve etkin kullanılması amacıyla personel seçimi, eğitimi, ücret yönetimi, kariyer yönetimi gibi fonksiyonlar bir ayara getirilerek İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY) kavramsallaştırılmıştır. İKY uygulamaları yatay boyutta iç fonksiyonları ile uyum sağlarken aynı zamanda dikey boyutta örgütün hedeflerine ulaşması için örgüt stratejileri birleşmesi ve uyum sağlaması gerekmektedir. Bu tezde İKY uygulamaları yazın olarak ele alınmış bireylerin motive edilmesi, yeniliğe teşvik edilmesi, bireysel yetkinliklerinin geliştirilmesi gibi konular incelenerek Örgüt İçi Girişimcilik üzerindeki etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaçlara ulaşabilmek için Türkiye de faaliyet gösteren iletişim sektöründeki bir firmada çalışan 180 beyaz yakalı personele anket çalışması yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda İKY uygulamalarında ele alınan faktörlerin iç girişimciliği pozitif yönde etkilediği, değişkenler arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As technology develops, idea intense working style became more important than labor intense working style. In production, elbow grease concept gave place to mental grease. For this reason, human resource gained strategic importance for organizations. Together with the increasing importance of human resource for achieving the targets of the organizations; to use this resource effectively, functions like personnel selection, training, compensation management and career management were brought together and human resources management was conceptualized. Human resource management practices should merge and conform to organizational strategies in vertical dimension to achieve organizational targets, as well as conforming to internal functions in horizontal dimension. In this thesis, it is targeted to determine the effects of human resource management practices like rewarding, compensation and training on organizational entrepreneurship. To attain these purposes, a survey was conducted with 180 white collar employees of one of the organizations operating in telecommunications sector in Turkey. After the analyses, it is determined that investigated human resource management practices affected interior entrepreneurship positively and there are positive and significant relationships between variables.