Word of mouth effect on purchase decision involvement and brand loyalty:An application in mobile phone sector
Ağızdan ağıza pazarlamanın satın alma kararı ilgisi ve marka sadakati üzerine etkisi: Cep telefonu sektörü üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 407879
  2. Yazar: YILDIZ GÜVEN DEPREM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM ZEYNEP BAYAZIT ŞAHİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, cep telefonu sektöründe ağızdan ağza pazarlamanın satınalma kararı ve marka sadakatine etkisi incelenmiştir. Bu doğrultuda, Türkiye'nin faklı illerinden cep telefonu tüketicileri ile bir araştırma yapılmıştır. Bu çalışma giriş ve sonuç bölümleri dışında iki kısımdan oluşmaktadır. İlk kısımda, literatür çalışmasına yer verilmiş, teorik altyapı incelenmiştir. İkinci kısımda, ağızdan ağza pazarlamanın satın alma ve marka sadakati üzerindeki etkisinin incelendiği araştırmanın bulgularına yer verilmiştir. İlk kısımda, ağızdan ağza pazarlama süreçleri, ve satın alma ve markasadakatini tiplerine ve bunları etkileyen faktörlere yer verilmiştir, faktörler arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında, Türkiye'deki cep telefonu tüketicilerinde ağızdan ağza pazarlama, satın alma ve marka sadakati arasındaki ilişki ve ilişkiyi etkileyen faktörler tanımlanmıştır. Çalışmanın sonucunda ağızdan ağza pazarlamanın satın alma ve marka sadakati üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, olumlu ağızdan ağza iletişim yaratılmasının cep telefonu marka ve üreticileri açısından çok önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, word of mouth effect on purchase decision and brand loyalty in mobile phone sector is researched. In this direction, a survey is conducted to Turkish mobile phone consumers in different cities of Turkey. This study includes two parts excluding the introduction and conclusion. In the first part, literature review and theoretical back ground is revealed. In the second part, findings from the survey are given regarding the research on word of mouth effect on purchase decision involvement and brand loyalty. In the first part, word of mouth processes and factors effecting purchase decision and brand loyalty, their types and relationship between the factors are analyzed. In the second part of the study, the relationship between word of mouth, purchase decision, and brand loyalty are considered andvariables that affect to this relationship are identified in the research conducted tomobile phone consumers in Turkey. Research outcomes reveal that word of mouth is very effective on both purchase decision involvement and brand loyalty. In conclusion, to create a positive word of mouth is very important for the mobile phone brands.