Outcome of art therapy interventıon on trauma, depression and anxiety symptoms among Syrian refugee children
Suriyeli göçmen çocuklarda sanat terapisinin travma, depresyon ve anksiyete semptomlarina etkisi
- Tez No: 407882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP CEREN ACARTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma, Suriyeli göçmen çocuklarda görülen psikolojik semptomların yaygınlığını ve sıklığını ve sanat terapisinin semptomlara etkisini incelemiştir. Travma, depresyon ve anksiyete semptomları taranmıştır. Örneklem Türkiye'de yaşayan 63 Suriyeli göçmen çocuktan oluşmaktadır. Stresli ve travmatik deneyimleri ölçmek için Stresli Yaşam Olayları Ölçeği kullanılmıştır. Travma sonrası stres bozukluğu semptomlarını ölçmek için UCLA PTSD (aile formu) kullanılmıştır. Depresyon semptomlarını ölçmek Çocuk Depresyon Ölçeği, kaygı semptomlarını ölçmek için ise Durumluk-Süreklilik Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Psikolojik rahatsızlıkların değerlendirilmesinden sonra çocuklar 5 gün sürecek Sanat Terapisi psiko-sosyal destek programına alınmışlardır. Sanat Terapisi Programı resim, müzik ve hareketi kapsayan 3 farklı alandan oluşmaktadır. Çocuklar yaşları doğrultusunda 3 gruba ayrılmış ve bir gün içerisinde 3 atölyeye de katılmışlardır. Seanslar alanında uzmanlaşmış terapistlertarafından yürütülmüştür.5 günün sonunda 30 çocuk rastgele seçilmiş ve müdahale sonrası değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın sonuçları % 60.3 (N=35) çocuğun Travma Sonrası Stres Bozukluğu semptomları geliştirme riskinin yüksek olduğunu göstermektedir. Yüzde 23.40 (N=14) çocukta yüksek seviyede travma sonrası stres bozukluğu semptomları bulunmuştur. Yüzde 17.60% (N= 10) çocukta şiddetli depresyon belirtileri bulunurken, yüzde 14.40 (N=6) çocukta şiddetli durumluluk kaygısı belirtileri, yüzde 31.10% (N=13) çocukta ise şiddetli sürekli kaygı belirtileri elde edilmiştir. Sanat terapisi çalışması öncesindeki değerlendirmeler ve sonrasındaki değerlendirmeler karşılaştırıldığında çocukların travma, depresyon ve süreklilik kaygı semptomlarında anlamlı bir düşüş olduğu bulunmuştur. Fakat durumluluk kaygısındaki düşüş anlamlı çıkmamıştır. Çalışma sanat terapisinin Suriyeli göçmen çocuklarda travma, depresyon ve süreklilik kaygı belirtilerini azaltmakta etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined prevalence and severity of psychological symptoms among Syrian refugee children. Trauma, depression and anxiety symptoms of children were assessed. There were 63 Syrian refugee children who were living in Turkey and who were exposed to the war in their country. The Stressful Life Events Questionnaire was used to measure stressful and traumatic experiences. UCLA PTSD parent version was used to measure post traumatic stress disorder symptoms. Child Depression Inventory was used to measure depression symptoms and State-Trait Anxiety Scale was used to measure anxiety symptoms of children. After the assessment procedure, there were five days art therapy intervention program which includes art making, music and movement. There were 3 therapists who were specialized in art therapy. There were 3 art therapy sessions in each day (music, dance and drawing). Children divided to 3 groups based on their ages and all of them participated to all sessions. Skills for Psychological Recovery program which is an evidence-based model was used. After the 5 days of intervention; 30 children was randomly selected for post assessment part to measure effectiveness of the art therapy intervention program. Findings of the study showed that 60.30% (N=35) of Syrian children who participated to the study had higher risk to develop Post Traumatic Stress Disorder according to Stressful Life Event Scale. 23.40% (N=14) of children had post traumatic stress disorder scores more than cut of point of the scale. 17.60% (N= 10) of children showed severe depression symptoms. Moreover, 14.40% (N=6) of children showed severe levels of state anxiety symptoms and 45.30% (N=19) of children showed moderate levels of state anxiety symptoms. Moreover, 31.10% (N=13) of children showed severe levels of trait anxiety symptoms and 36.70% (N=20) of children showed moderate levels of trait anxiety symptoms. Results of the study indicated that trauma, depression and trait anxiety symptoms of children were significantly higher for the pre-assessment part (before the intervention program) compared to post assessment part (after the intervention program). However, for state anxiety scores significant differences between pre and post assessments could not found. Therefore, it can be said that art therapy is an effective method to reduce post traumatic stress disorder, depression and trait anxiety symptoms of children.