Absürd tiyatro ve absürd tiyatro sonrası dönemin içinde yer alan Jon Fosse ve 'Oğul' adlı oyununun dramaturjik çalışması
Theatre of the absurd and the dramaturgical work of the play 'The Son' and Jon Fosse whom is from the period after the theatre of the absurd
  1. Tez No: 407885
  2. Yazar: SERKAN KARABAYIR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DEVRİM SEHER YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
İleri Oyunculuk Yüksek Lisans Programı' nda, Serkan Karabayır tarafından Absürd Tiyatro ve Absürd Tiyatro sonrası dönemin içinde yer alan Jon Fosse ve 'Oğul' adlı oyunu ele alınmıştır. Tiyatro da uygulanan oyunculuk yönteminin teorik anlatımı üzerine kurulu bir inceleme olan bu çalışma, geleneksel tiyatro anlayışı çizgileri göz ardı edilmeden ve farklı dönemlerde de olsa bu iki ayrı teori birleştirilerek Absürd Tiyatro ve Absürd Tiyatro sonrası dönemin içinde yer alan Jon Fosse' nin 'Oğul' adlı oyunun metnine ilişkin değerlendirmeler, röportajlar, oyunun genel yapısı, karakterin analizi ve karakterlere dair yorumları içeren dramaturji çalışması, uygulama çalışması ve sonuç yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the advanced acting programme, Serkan Karabayir's work is based on the theatre of the absurd and the dramaturgical work of the play“The Son”and Jon Fosse whom is from the period after the theatre of the absurd. This dissertation includes the theoretical examination of the theatre of the absurd as well as Jon Fosse -whom is from the period after the theatre of the absurd- and the interviews, criticisms, comments, analysis of the characters, comments on the characters, practice, conclusion and the structure of the play 'The Son', without underestimating the traditional theatrical approach and with combining the two different theories even though they are rooted in different periods.