Kronik hepatit B hastalarında hepatosit büyüme faktörü ve CA19-9 düzeylerinin araştırılması
- Tez No: 408156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİCDAN KÖKSALDI MOTOR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: İnaktif hepatit B taşıyıcısı olan kişiler ile tedavi planlanan kronik hepatit B hastalarında serum HGF ve CA 19-9 düzeylerinin belirlenmesi, sağlıklı kontrol grubundaki hastaların serum HGF ve CA 19-9 düzeyleri ile karşılaştırılması ve bu iki parametrenin kronik hepatit B hastalarının tanı ve takibindeki yerinin belirlenmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışma; kronik aktif hepatitli hastalar (n:30), inaktif hepatit B taşıyıcıları (n:30) ve sağlıklı kontrol grubu (n:41) olmak üzere 3 çalışma grubu ile prospektif olarak gerçekleştirildi. Serum HGF düzeyleri mikro ELISA ile ölçülürken CA19-9 düzeyleri kemilüminesans yöntemiyle ölçüldü. Diğer biyokimyasal parametreler kolorimetrik metotla çalışıldı. Kronik aktif hepatitli hastalara ait tedavi süreleri ve karaciğer biyopsi sonuçları hasta dosyalarından elde edildi. Bulgular: HAI ile HGF arasında yapılan bağıntı analizinde pozitif yönlü anlamlı korelasyon tespit edildi (r=0,592; p=0,012). HGF düzeyleri ile fibrozis arasında da benzer korelasyon tespit edildi (r=0,472; p=0,047). HGF ve CA19-9 ile diğer değişkenler arasında herhangi bir anlamlı korelasyon bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Aim: In the study, we aimed to determine and compare serum CA19-9 and HGF levels among patients with chronic hepatitis B, inactive hepatitis carriers, the treatment supplied and healthy individuals, and to investigate importance of HGF and CA19-9 levels in diagnosis and monitoring of chronic hepatitis B patients. Methods: The study was performed to three subgroups including chronic active hepatitis patients (n: 30), inactive carriers of hepatitis B (n: 30) and healthy controls (n: 41). Serum HGF level was measured by micro ELISA, and CA19-9 levels were measured by chemiluminescence method. Other biochemical parameters were measured by the colorimetric assay method. Duration of treatments and liver biopsy results were obtained via patient's file. Results: The positive correlation was found in the analysis of correlation between HGF with HAI (r=0,592; p=0,012). The positive correlation was found between fibrosis by HGF (r=0.472; p=0.047), as well. There was no significant correlation among HGF, CA19-9 and other variables.