Kronik otitis medialı hastalarda kartilaj timpanoplasti sonuçları ve komplikasyonları
Surgical success and complications of tympanoplasty using composite tragal cartilage in cronic otitis media
- Tez No: 408175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR SERKAN ORHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışmada kliniğimizde kompozit tragal kartilaj kullanılarak uygulanan timpanoplasti operasyonu sonuçlarını zar kapanma başarısı ve odyolojik kazançlar açısından ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 2006-2014 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz kliniğinde kolesteatomu olmayan (perforasyon tiplerine göre klasifiye edilmiş) kronik otitis media tanısı ile tragal kartilaj greft ile timpanoplasti uygulanmış 171 hasta dahil edildi. Hastaların preoperatif odyolojik incelemeleri, operasyon bulguları, postoperatif kontrol muayeneleri ve kontrol odyogramları incelendi. Bulgular: Çalışmaya 171 hasta dahil edildi. Çalışmada mevcut olan hastaların cinsiyet dağılımı 73'ü erkek, 98'i kadın şeklindeydi. Yaş aralığı 13-71 idi (31.7±12.5). Yaş grubu olarak 13-17 yaş aralığı çocuk gurubu ve 18-71 yaş aralığı erişkin grubu olarak belirlendi. Ortalama yaş 31.7 ± 12.5 idi. Takip süresi 8 ay ile 99 ay arasında değişmekteydi ve ortalama 34 aydı. Preoperatif değerledirmede 147 hastada santral perforasyon (85,9%) , 13 hastada attik perforasyon (%7,3) , 9 hastada marjinal perforasyon (%5,3) , 2 hastada total perforasyon (%1,2) mevcuttu. Hastaların 12 sinde preoperatif retraksiyon (%7) saptandı. 26 hastada preoperatif muayenede timpanoskleroz (%11,1) izlendi. Preoperatif hastaların ortalama hava yolu işitme kaybı değeri 6 dB ile 80 dB arasında olup , median hava yolu işitme kaybı ortalaması 34.3dB±13.1 dü. 26 hastada preoperatif muayene ile uyumlu olarak timpanoskleroz (%11,1) izlendi. 38 (%22) hastada kemik zincir patolojisi mevcuttu. 6 (%3.5)hastanın dış kulak yolu ekspozisyonu sağlayamayacak kadar dardı ve timpanoplasti öncesi kanalplasti yapıldı. Çalışmada standart cerrahi teknik uygulanmış olup 171 hastanın 145 (%84.8)'inde postoperatif muayenede perforasyonun kapandığı, 26 (%15.2) hastada perforasyonun tamamen kapanmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: This study intends to present the success of the membrane closure and audiological earnings of tympanoplasty operations using composite tragal cartilage, in our clinic. Materials and Methods: One hundred and seventy one patients with diagnosis of chronic otitis media without cholesteatoma (classified in accordance with types of perforation) who treated with tympanoplasty using tragal cartilage graft between the years 2006-2014 in Ear-Nose-Throat clinic in Istanbul University Istanbul Medical Faculty was included to the study. Preoperative audiological and operative findings, postoperative check-ups and control audiograms were examined. Bulgular: The study included 171 patients, 73 were men and 98 were women. The range of the age was 13-71. Child group and adult group were identified between the ages of 13-17 (child group) and 18-71 (adult group), respectively. Mean age was31,7 ± 12,5. Follow-up period ranged from 99 months to 8 months, and the average was 34 months. There was central, attic, marginal and total perforations in 147 (85,9%), 13 (7,3%), 9 (5,3%) and 2 (1,2%) patients, respectively. Preoperative retraction was found in 12 (7%) of patients. In preoperative examination tympanosclerosis was observed in 26 (11,1%) patients. Patients' preoperative air-bone gap values were between 6-80 dB and, mean was 34± 13 dB. In 26 patients tympanosclerosis (11.1%) was observed in accordance with the preoperative examination. Bone chain pathology existed in 38patients. Six patients' external auditory canal was too narrow to allow exposition, so canaloplasty was performed. The Standard surgical technique sapplied in this study and in the postoperative examination complete and incomplete closure was seen in 145 (84,8%) and 26 (15,2%) patients, respectively.