Subperiostal temporal cep tekniğiyle yapılan koklear implantasyon cerrahisi sonrası implant migrasyonun değerlendirilmesi
Evaluating the migration rates of cochlear implantation surgery by using the subperiostal temporal pocket technique
  1. Tez No: 408176
  2. Yazar: ERCAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR SERKAN ORHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Subperiostal temporal cep tekniğiyle yapılan koklear implantasyon cerrahisi sonrası implant migrasyonunun varlığının değerlendirilmesi Gereç ve Yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı'nda Aralık 2012 ve Ocak 2014 tarihleri arasında subperiostal temporal cep tekniğiyle koklear implantasyon gerçekleştirilen 32 hastada, yerleştirilen implantın anatomik referans noktaları olarak belirlenen lateral kantus ve tragusa olan uzaklıkları ile implant ile lateral kantus arasındaki mesafenin kafa çevresine oranı intraoperatif ve postoperatif 6. ayında ölçülmesi planlanmıştır. Bulunan veriler karşılaştırılarak istatistiksel olarak anlamlı bir migrasyon olup olmadığı değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 32 hasta ile başlanmıştır ancak 27 hastada postoperatif 6. ay ölçümleri tamamlanabildi. Hastaların 16'sı kız 11'i erkekti. Hastaların yaşları 1 ve 8 (ortalama±SD 25±16 ay) arasında değişmektedir. Subperiostal temporal cep tekniğiyle opere edilen hastaların intraoperatif implant ile lateral kantus arasındaki mesafe ortalama 13,3 ±0,8 cm iken postop 6. ayda implant ile lateral kantus arasındaki mesafe ortalama 13,4 ±0,6 cm idi ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). İntraoperatif implant ile tragus arasındaki mesafe ortalama 9,0 ±1,3 cm iken postop 6.ayda implant ile tragus arasındaki mesafe ortalama 9,1 ±0,6 cm olarak ölçülmüştür. Bu değerlendirmede de istatistiki olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı(p>0,05). İntraoperatif implant-lateral kantus arasındaki mesafenin kafa çevresine oranı 0,27±0,016 iken postop 6. ayda aynı oran 0,27±0,017 olarak ölçülmüştür. İstatistiki olarak bu değerler arasında da anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir(p>0,05). Sonuç: Çalışmamızda intraoperatif ve postoperatif 6. ay ölçüm karşılaştırılmalı değerlendirmelerinin hiçbirisinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmaması nedeniyle çalışmamızda subperiostal temporal cep tekniğiyle yerleştirilen implantın migrasyon yapmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluating the migration rates of cochlear implantation surgery by using the subperiostal temporal pocket technique. Material and Method: 32 patients who undergone cochlear implantation with the subperiostal temporal pocket technique in İstanbul Medical Faculty ENT Department between December 2012 and January 2014 were evaluated. Intraoperative and postoperative (on the sixth month) ratio of the distances from implant to tragus and lateral canthus, which are the anatomic reference points of the implant, to head circumferance were measured. These measurements are compared to show if there is a statistically important migration. Results: We started with 32 patients but measurements on the sixth month postoperatively were taken from 27 patients. 16 of the patients are women, 11 of them are men. Age distribution is between 1 and 8 ( mean ±SD: 25±16 months). The mean distance between the implant and the lateral canthus was 13.3±0.8cm intraoperatively for the subperiostal temporal pocket technique. This distance was 13,4 ±0,6 cm on post-op sixth month. Statistically this difference is not important (p>0.05). The mean distance between the implant and the tragus was 9,0 ±1,3 intraoperatively. This distance was 13,4 ±0,6 cm on postoperative sixth month. This result is also statistically not important (p>0.05). Ter ratio of implant to lateral canthus distance to head circumference was 0.27±0.016 intraoperatively and 0.27±0.017 on postop sixth month. This result is also statistically not important (p>0.05). Conclusion: Intraoperative and postoperative sixth month measurements showed no significant difference between eachother. Therefore we concluded that there is no receiver-stimulator device migration with the subperiostal pocket technique.