Kronik böbrek yetersizliği tanılı çocuklarda kan ve idrar üromodulin düzeyleri ile böbrek işlev kaybı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation between serum and urine uromodulin levels and renal function in children with chronic renal failure
- Tez No: 408179
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ EMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kronik böbrek yetersizliği (KBY) fonksiyonel böbrek kitlesinin kaybına bağlı glomerül filtrasyon hızının kalıcı olarak azalmasıdır. Çocukluk çağında önemli bir morbidite nedeni olan KBY'nin son yıllarda insidans ve prevelansı giderek artmaktadır. Çocuklarda KBY'nin son dönem böbrek yetersizliğine (SDBY) ilerlemesi ve buna bağlı olarak ortaya çıkan komplikasyonların önlenebilmesi için progresyonu etkileyen faktörlerin saptanması önemlidir. Üromodulin, Henle kulpunun çıkan kolundan sentezlenen Tamm-Horsfall proteini olup son yıllarda erişkin yaş grubunda KBY'nin ilerlemesi ile ilişkili olduğunu gösteren çalışmalar yapılmıştır. Ancak bu konuda çocuk yaş grubunda herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı KBY tanılı çocuklarda kan ve idrar üromodulin düzeyleri ile KBY'nin ilerleyişi arasında bir ilişki olup olmadığını saptamaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Polikliniği'nden takipli 86 hasta ve 24 sağlıklı çocuk dahil edildi. Kan ve idrar üromodulin düzeyleri ELİSA yöntemiyle çalışıldı. Hasta ile kontrol grubu ve farklı KBY evrelerindeki hastalar kan ve idrar üromodulin düzeyleri açısından birbirleri ile karşılaştırıldı. Bulgular: Olguların 44'ü (%40) kız ve 66'sı (%60) erkekti. Yaş ortalaması 11,98±4,95 (7,2 ay - 19,17 yaş) idi.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease (CKD) is defined as permanent decrease at glomerular filtration rate due to loss of functional renal mass. The prevalence and incidence of CKD, which is an important morbidity reason in children, is progressively increasing in recent years. It is important to determine the factors that play role in CKD progression to end stage renal disease and thus preventing complications of CKD. Uromodulin which is known as Tamm-Horsfall protein, is synthesized from ascending thick limp of Henle and recently there are several studies demonstrating the relationship between CKD progression and uromodulin in adults. To our knowledge, no study exists concerning this subject at pediatric age group. The aim of this study is to investigate the relationship between CKD progression and serum and urine uromodulin levels in children with CKD. Material and methods: Eighty six patients attending Istanbul University İstanbul Medical Faculty Pediatric Nephrology Outpatient Clinic and 24 healthy children were included in this study. Serum and urine uromodulin levels were performed by ELISA method. Patients and control group and moreover the patients in different CKD stages were compared to each other in terms of serum and urine uromodulin levels. Results: Forty four (%40) female and 66 (%60) male patients were included in this study. Mean age of the patients was 11.98±4.95 years (7.2 months–19.17 years). Urine uromodulin and uromodulin/creatinine ratio were significantly elevated in the patients compared to healthy group (p0.05). Moreover there was no statistically significance between eGFR and serum uromodulin levels (p>0.05). Conclusions: Our results suggested that there is a relationship between urine uromodulin and uromodulin/creatinine ratio and CKD progression in children.