Demiyelinizan hastalıklar ve limbik ensefalit hastalarında otoantikor pozitifliğinin araştırılması
Autoantibodies in demyelinating disorders and limbic ensephalitis
  1. Tez No: 408192
  2. Yazar: HİKMET KIZTANIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR AYDINLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Merkezi sinir sistemi (MSS) semptom ve bulguları ile başvurmuş olan demiyelinizan hastalık ve limbik ensefalit (LE) hastalarında retrospektif olarak elde edilmiş paraneoplastik panel ile değerlendirilen otoantikorların varlığı araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Kliniğimize 1.1.2011-31.12.2014 yılları arasında başvuran demiyelinizan hastalık ve LE tanısı alan 39 hastanın başvuru şikayetleri, nörolojik muayeneleri, otoantikor varlığı, aldıkları tedaviler, elektroensefalografi, radyolojik incelemeler ve beyin omurilik sıvısı (BOS) bulguları retrospektif olarak değerlendirildi. Demiyelinizan hastalık tanısı alan hastalar ise kendi içinde multiple skleroz (MS), guillain barre sendromu (GBS), akut dissemine ensefalomyelit (ADEM), transvers myelit (TM) gruplandırılarak incelendi. Otoimmün antikorlar, İstanbul Tıp Fakültesi İmmünoloji laboratuvarında immünfloresan yöntemi ile çalışıldı ve ELİSA yöntemi ile doğrulaması yapıldı. Tüm otoantikor değerleri pozitif ve negatif olarak ayrı ayrı kaydedildi. Otoantikor pozitif olan hastaların sıklığı ve aldıkları tedaviler belirlendi. Tedaviye yanıtı Modifiye Rankin Skalası (MRSK) ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz için Statistical Package for Social Sciences (SPSS) paket programı 15,0 versiyonu kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: The presence or abscence of autoantibodies was determined in retrospect in the paraneoplastic panel results of patients with demyelinating diseases or limbic encephalitis who presented with CNS-associated symptoms or findigs. Materials and Methods: Thirty nine patients who admitted to the hospital between 1.1.2011 and 31.12.2014 with a diagnosis of demyelinating disease and limbic encephalitis were studied; their presenting complains, neurological examinations, presence of autoantibodies, past medical treatments, EEG, radiological screenings and CSF findings were retrospectively evaluated. Patients with a diagnosis of demyelinating disease were further examined by assembling them into groups MS, GBS, ADEM, TM. In Istanbul Medical University Immunology lab, autoimmune antibodies were studied with immunofluorescence techniques and followed by ELISA for the confirmation. All of the autoantibody results were recorded separately as positive and negative. The prevalence of patients with positive autoantibody results and their past medical treatments were determined. Modified Rankin Scale (MRSK) was used in order to evaluate the response to the treatment. The 15,0 version of SPSS software program was used for the statistical analysis.