Merkezi sinir sisteminin nöroinflamatuar-demiyelinizan hastalıklarının (multipl skleroz, nöromiyelitis optika spektrumu hastalığı, anti-MOG ilişkili hastalık ve atipik demiyelinizan hastalıklar) örtüşen ve ayrışan özelliklerinin algoritmik bir yaklaşımla değerlendirilmesi
Evaluation of overlapping characteristics of neuroinflammatory-demyelinating diseases of the central nervous system (multiple sclerosis, neuromyelitis optica spectrum disorders, anti-MOG associated disorders) with an algorithmic approach
- Tez No: 771873
- Danışmanlar: PROF. DR. AKSEL SİVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
AMAÇLAR: Merkezi sinir sistemi demiyelinizan hastalıkları; multipl skleroz (MS), nöromiyelitis optika spektrum hastalığı(NMOSH) ve anti-miyelin oligodendrosit glikoprotein (Anti-MOG) ilişkili hastalık(MOGİH) adları altında incelenmektedir. Ayrıca, bu hastalıkların örtüşen-ayrışan bulgularını barındıran, ancak hiçbirinin tanı kriterlerini tam olarak karşılamayan atipik bir hasta grubu da mevcuttur. Bu tez çalışmasında amaçlarımız; MS, NMOSH ve MOGİH tanılı hastaların ve atipik hastaların örtüşen-ayrışan özelliklerinin araştırılması, sonrasında ise atipik grubun alt tiplerinin belirlenmeye çalışılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu tez çalışmasında 204 MS, 36 seropozitif NMOSH, 21 seronegatif NMOSH, 15 MOGİH tanılı hasta ve 80 atipik demiyelinizan hastalık tanısıyla takip edilen hasta çalışmaya alınmış; beş grubun birbiriyle ve atipik grubun kendi içinde klinik, serolojik ve nörogörüntüleme bulguları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIMS: Central nervous system demyelinating diseases are investigated under the names of multiple sclerosis(MS), neuromyelitis optica spectrum disease(NMOSD), and anti-myelin oligodendrocyte glycoprotein(Anti-MOG) associated disorders(MOGAD). In addition, there is an atypical patient group with overlapping features with these diseases, but none of them fully meet the diagnostic criteria. Our aims in this study are to investigate the overlapping characteristics of patients with MS, NMOSD, MOGAD, and atypical patients; and then to try to determine the subtypes of the atypical group. MATERIALS AND METHODS: In this study; 356 patients(204 MS, 36 seropositive NMOSD, 21 seronegative NMOSD, 15 MOGAD, and 80 patients diagnosed with the atypical demyelinating disorders) were included. The clinical, serological, and neuroimaging findings of these five and then within the atypical group were compared. RESULTS: The age of disease onset was higher in the seropositive NMOSH group than in the MS and atypical groups(p=0.023; p=0.001; p0.002;p