Kronik kalp yetersizliğine bağlı kardiyak kaleksi gelişen hastalarda nütrisyon destek tedavisinin beslenme durumu immünite ve kardiyak fonksiyonlara etkisi
Effect of nutritional support therapy on nutrition status, immunity and cardiac functions on the patients who have chronic heart failure due to cardiac cachexia
  1. Tez No: 408191
  2. Yazar: MUKADDER LEVENT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT SAKA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Giriş ve Amaç: Kardiyak kaşeksi, kronik kalp yetersizliği varlığında son 6 ayda %6 veya daha fazla kilo kaybı olarak tanımlanır. Kardiyak kaşeksi prevelansının, NYHA (New York Kalp Cemiyeti ) sınıf II-IV hastalarında %12-15 oranında olduğu tahmin edilmektedir (1,2). KY hastalarında ortalama 5 yıllık sağkalım %50 olarak bildirilmiştir (3,4). Bu konuda, malnütrisyonun düzeltilmesinin klinik gidişat, kardiyak fonksiyonlar ve morbidite/mortalite açısından etkilerini ortaya koyan çok az sayıda çalışma dikkati çekmektedir. Çalışmanın amacı, kardiyak kaşeksi gelişmiş evre II –IV hastalarda nütrisyon destek tedavisi (NDT)'nin beslenme durumu, sarkopeni, kalp fonksiyonları, immünite, fiziksel performans, yaşam kalitesi üzerine olan etkilerini değerlendirmektir. Materyal Metod: Klinik müdahale araştırması olarak planlanan bu çalışmaya, İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Anabilim Dalları polikliniklerinde ve servislerinde takip edilen, kardiyak kaşeksi saptanan evre II-IV KY olan 18 hasta çalışma grubuna ve hiçbir hastalığı olmayan ve sağlıklı 18 yetişkin birey kontrol grubuna dahil edildi. Klinik Nütrisyon Birimi (KNB) tarafından kontrol grubundaki bireyler ve çalışma grubundaki hastaların nütrisyon durum değerlendirmesi, antropometrik ölçümleri, yürüme hızı ve bioelektrik impedans analizi (BIA, Tanita, Japonya), biyokimyasal analizleri ve sitokin ölçümleri yapıldı. Kardiyak fonksiyonlar ekokardiyografi (EKO) ile değerlendirildi. Yaşam kalitesi analizi için“Ferrans and Powers”yaşam kalitesi indeksi (kardiyak versiyonu) kullanıldı. Çalışma grubuna 3 ay süre ile NDT verildi. Bu süre sonunda benzer incelemeler tekrarlandı. Bulgular: Sağlıklı bireyler ile hasta grubu karşılaştırıldığında, hastaların VKİ, MUAC (orta üst kol çevresi), BÇ (baldır çevresi), el gücü, BIA ile yağ yüzdesi ve kas kitlesi, yürüme hızı, EKO ile EF (%), serum albümin düzeyi ve hemoglobin düzeyi anlamlı olarak düşük, serum proBNP, kreatinin, CRP, ve IL-6 düzeyleri anlamlı olarak yüksek bulundu. 3 aylık NDT sonrasında hastaların VKİ, BIA ile visseral yağ yüzdesi ile yaşam kalitesi skorları anlamlı olarak artarken, serum proBNP düzeylerinde anlamlı azalma gözlendi. Tedavi sonrası hastaların MUAC, orta üst kol kas çevresi (MUAMC), orta kol kas alanı (MAMA), el kas gücü, BIA ile yağ yüzdesi, BIA ile kas kitlesi, serum albümin düzeyleri ve GFR (ml/dk) düzeylerinde artış olsa da, bu artış istatistiksel anlamlılık göstermemiştir. Sonuç: Kardiyak kaşeksi hastalarında NDT ile kilo kaybı durdurulabilmekte ve bu sayede antropometrik ölçümler, kardiyak fonksiyonlar ve yaşam kalite skorlarında düzelmeler sağlanabilmektedir. Çalışmanın en önemli sınırlayıcı faktörü, immun sistem göstergelerini etkileyebilecek herhangibir klinik durum varlığının hastaların çalışma dışı bırakılma sebebi olması nedeni ile çalışma grubuna yeteri kadar vaka alınamamasıdır. Kısıtlı sayıdaki hasta grubu analizlerinde tedavi sonrası birçok antropometrik ölçümde artış elde edilmesine rağmen bu fark istatistiksel anlamlılığa ulaşamamıştır. Bu sebeple çok sayıda vakanın incelendiği yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Cardiac cachexia is defined as a loss of ≥6% of total body weight in the last 6 months that is related with the chronic heart failure (CHF). The prevalence is estimated to be approximately 12-15% in patients with NYHA class II-IV CHF (1,2). The average 5-year survival in CHF patients was reported as 50% (3,4). In this regard, there is only a few studies demonstrating the effects of the correction of malnutrition on clinical course, cardiac function, and morbidity/mortality. The purpose of this trial is to evaluate the effects of nutrition support treatment (NST) on nutritional status, sarcopenia, cardiac functions, immunity, physical performance and the quality of life in the patients who have stage II-IV CHF and cardiac cachexia. Material / Method: This study was done in Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, Departments of Internal Medicine and Cardiology. Patients who had cardiac cachexia and diagnosed with stage II-IV CHF were enrolled in the study. In addition, 18 healthy adults who have no health problem and any known disease were enrolled in the control group. Nutritional status assessment, anthropometric measurements, gait speed, bioelectrical impedance analysis (BIA Tanita, Japan) biochemical analyzes and cytokine measurements were performed by the Clinical Nutrition Team for both control and study groups. Cardiac functions was assessed by echocardiography.“Ferrans and Powers”quality of life index (cardiac version) was used. An appropriate NST was given for 3 months to the patients and similar studies were repeated at the end of this period. Findings: Compared to healthy individuals, study group showed lower BMI, mid upper arm circumference (MUAC), cuff circumference (CC), hand stength, fat percentage and muscle mass with BIA, walking speed (m/sec), EF (%) with echocardiography, serum albumin and hemoglobin levels, and higher serum proBNP, creatinine, CRP, and IL-6 levels. At the end of NST, study group showed a significant increase in the quality of life scores and visceral fat percentage together with significant decrease in serum proBNP levels. Although MUAC, mid upper arm muscle circumference (MUAMC), mid arm muscle area (MAMA), hand muscle strength, fat percentage and muscle mass by BIA, serum albumin levels and GFR (mL/min) were found increased after NST in study group, this difference could not reach to a statistically significant level. Serum cytokine levels reflecting inflammation did not show any difference after NST. Conclusion: With NST, weight loss can be stopped in patients with cardiac cachexia. Moreover anthropometric measurements, cardiac functions and quality of life scores can be improved with NST. An important limitation of the study was the lower number of CHF patients that was related with the inclusion and exclusion criteria. Many patients were declined due to their various clinical conditions those could change their immune system activity. Despite improvement in several anthropometric measurements in patients after NST, this difference did not reach statistical significance. Therefore further studies are needed with a large number of cases.