Epilepsili çocuk ve ergenlerde psikopatoloji, yaşam kalitesi ve aile boyutu
Psychopathology, quality of life and family aspect in children and adolescents with epilepsy
- Tez No: 408196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE ALYANAK KÜÇÜKOSMANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Giriş ve Amaç: Epilepsi en yaygın pediyatrik nörolojik hastalıktır. Epilepsinin çocukların ve ailelerinin yaşamlarının birçok alanında olumsuz sonuçlar açısından risk faktörü olduğu giderek daha fazla kabul görmektedir. Bunlar epilepsili çocukların sıklıkla deneyimledikleri duygusal, psikolojik, akademik ve sosyal komorbiditeleri içerir. Biz bu çalışmada idiyopatik epilepsili çocuk ve ergenlerdeki davranışsal sorunları, yaşam kalitesinive sosyal anksiyete düzeylerini epilepsi ile ilgili faktörler ve sosyodemografik değişkenler açısından karşılaştırmayı hedefledik. Ayrıca epilepsinin aile işlevleri ve ebeveynlerdeki travmatik algılamalar üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Bu çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Çocuk Nörolojisi polikliniğinde idiyopatik epilepsi tanısı ile takip edilen 9-17 yaş arası 90 çocuk ve ergen ve aileleri alınmıştır. Çalışmaya alınan ebeveynlere çocuklarındaki davranışsal sorunları saptamak için Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği(ÇDDÖ), aile işlevlerini değerlendirmek için Aile Değerlendirme Ölçeği(ADÖ) ve nöbetin etkisini belirlemek için Olayların Etkisi Ölçeği(OEÖ) verilerek doldurmaları istenmiştir. Çocuk ve ergenlere ise Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği(YKÖ) ve Sosyal Kaygı Ölçeği(SKÖ;9-16 yaş) uygulanmıştır. Sosyodemografik değişkenler ve nöbet ile ilgili özellikler bir anket formu ile alınmış ve ölçekler tamamlandıktan sonra ebeveynler ile klinik psikiyatrik görüşme yapılarak DSM-IV-TR?ye göre çocuklarındaki TSSB tanısı sorgulanmıştır. Bulgular: ÇDDÖ?de içe yönelim ve dikkat sorun alanlarında tüm olguların daha yüksek puan aldıkları ancak çoğunun psikiyatrik tedavi almadıkları saptanmıştır. Kızların erkeklere göre daha fazla davranışsal sorunlara sahip oldukları ve yaşam kalitesinin daha düşük olduğu görülmüştür. Küçük yaş grubundaki olguların da davranışsal ve psikososyal sorunlar açısından artmış risk altında oldukları bulunmuştur. ADÖ?de ailelerin iletişim ve roller alanında daha işlevsiz oldukları gözlenmiştir. Yakın zamanda nöbet geçiren çocukların ebeveynlerinde daha fazla travma belirtileri gözlenmiştir. Sonuç: Epilepsili çocuk ve ergenlerin başarılı bir şekilde tedavisi için uygun antiepileptik tedavinin seçimi ve sürdürülmesinin yanı sıra ilişkili psikiyatrik, sosyal ve ailesel sorunların da etkin bir şekilde ele alınması çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Epilepsy is the most prevalant pediatric neurological disorder. Epilepsy has been increasingly recognized as a risk factor for negative outcomes in many aspects of the lives of children and their families. These include the emotional, psychological, academic, and social comorbidities that children with epilepsy commonly experience. In this study we proposed to compare behavioral problems, quality of life and social anxiety levels in terms of epilepsy-related factors and sociodemographic variables in children and adolescents with epilepsy. Also, we aimed to investigate effect of epilepsy on the family functions and parental traumatic perceptions. Method: The sample was 90 children and adolescents with idiopathic epilepsy, aged 9 to 17 years, who were followed by the Child Neurology policlinic in Medical Faculty of Istanbul Neurology Department. Parents completed the CBCL(Child Behavior Checklist) in order to investigate the behavioral problems of children, Family Asesment Device to assess family functioning and IES-R to determine the effect of seizure. The pediatric quality of life inventory for children and adolescent and Social Anxiety Scale(aged 9 to16 years) were administered to children. Sociodemographic variables and seizure characteristics were obtained by a questionary and then all parents interviewed to investigate the their children if they had PTSD diagnosis. The diagnosis was made according to DSM-IV-TR. Results: All cases in this study showed higher in internalizing scores and attention problems subscores of CBCL but most of them had no history of mental health treatment. The girls with epilepsy had more behavioral problems and reported poorer quality of life than boys. Also younger children were at increased risk for behavioral ve psychosocial problems. The worse were the family functions like `Communication? and `Roles? subscales of Family Assesment Device. The parents whose children had more recent seizures showed more trauma symptoms. Conclision: For the successful treatment of epileptic children and adolescents, not only proper selection of antiepileptic treatment and its maintenance but also mental, social and family oriented aspects must be considered.