Orta-şiddetli psoriasis hastalarında karotis intima media kalınlığının değerlendirilmesi ve tedavinin etkisinin prospektif olarak değerlendirilmesi
Evaluation of carotid intima media thickness in patients with moderate-severe psoriasis and prospective evaluation of the effect of treatment
- Tez No: 839882
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ENGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaçlar: Psoriasis kronik inflamatuar bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Patogenezinde kronik inflamasyonun da etkili olduğu ateroskleroz psoriasis hastalarında önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Aterosklerozun erken dönemde teşhis edilmesi ve yönetimi önem arz etmektedir. Karotis intima media kalınlığının ölçümü subklinik aterosklerozu belirlemede kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışmada amacımız psoriasis hastalarında subklinik aterosklerozu değerlendirmek ve hedefe yönelik tedavilerin ateroskleroz üzerine etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya Mayıs 2022- Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Psoriasis Polikliniğine başvuran 105 psoriasis vulgaris hastası dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, psoriasis alan şiddet indeksleri (PAŞİ) ve başlanan tedavi ajanı (topikal tedavi, sekukinumab, iksekizumab, guselkumab, risankizumab) not edildi. Hastaların başlangıç ve 6 aylık tedavi sonrası karotis intima media kalınlık ölçümleri Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 105 psoriasis hastası dahil edildi. Hastaların %18,1'i topikal tedavi alırken, %21'i sekukinumab, %23,8'i iksekizumab, %19'u risankizumab, %18,1'i guselkumab tedavisi almıştı. Tedavi grupları arasında yaş ve cinsiyet dağılımı benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: Psoriasis is considered a chronic inflammatory disease. Atherosclerosis, in which chronic inflammation is also effective in the pathogenesis, is an important cause of morbidity and mortality in psoriasis patients. Early diagnosis and management of atherosclerosis is important. Measurement of carotid intima-media thickness is a method used to determine subclinical atherosclerosis. Our aim in this study is to evaluate subclinical atherosclerosis in psoriasis patients and to examine the effects of targeted therapies on atherosclerosis. Materials and Methods: In this prospective study, 105 psoriasis vulgaris patients who applied to the psoriasis outpatient clinic of Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of Dermatology and Venereal Diseases between May 2022 and December 2022 were included. Patients' age, gender, severity indices for psoriasis (PASI) and the treatment agent (topical therapy, secukinumab, ixekizumab, guselkumab, risankizumab) were noted. Carotid intima media thickness measurements of the patients at the beginning and after 6 months of treatment were performed at Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Radiology. Results: 105 psoriasis patients were included in the study. While 18.1% of the patients received topical treatment, 21% received secukinumab, 23.8% ixekizumab, 19% risankizumab, 18.1% guselkumab treatment. Age and gender distribution were similar between the treatment groups.