Maraş otu (Dumansız tütün) kullanımı ile kişilik yapısı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between farmer's pipe (Nicotiana rustical) use and personality structure
  1. Tez No: 408219
  2. Yazar: FATİŞ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HAKİ SUCAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada Maraş Otu (MO) kullanımı ile kişilik özelliklerinin arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Kahramanmaraş ilinde;198 MO kullanan, 203 MO yada sigara kullanmayan toplam 401 kişide yapıldı. Katılımcılara araştırmacılar tarafından geliştirilen açık ve kapalı uçlu sorular içeren standart anket formu uygulandı. Ayrıca bireylerden Eysenck Kişilik Anketi Gözden Geçirilmiş/Kısaltılmış Formu (EKA-GGK) doldurması istendi. EKA-GGK, kişiliği 3 ana faktörde değerlendirmektedir: dışadönüklük, nörötisizm, psikotisizm. Her bir kişilik özelliği için alınabilecek puan 0 ile 6 arasında değişmektedir. Veri analizi SPSS 20.0 istatistik paket programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: In the present study, it was aimed to determine the relationship between Farmer's Pipe (FP) use and personality characteristics. Material and Methods: In the present study, 401 males in 20 coffee houses within the borders of Kahramanmaraş province were included. Of participants, 203 individuals (50.6%) constituted“control group”and 198 (49.4%) constituted“FP group”. A standard questionnaire composed of open and closed ended questions which were developed by investigators was applied to the participants. Additionally, participants were requested to complete Eysenck Personality Questionnaire Revised Short Form (EPQR-S), which evaluate personality in three main factors: extraversion, neuroticism, and psychoticism. Points for each personality characteristics ranged between 0-6. Data analysis was performed by using SPSS 20.0 statistical package program.