Sepsiste TLR-9 gen polimorfizmlerinin ve serum düzeyinin incelenmesi
Analysis of toll like receptor-9 serum level and gene polymorphisms in sepsis
- Tez No: 408287
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ARZU ERGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Enfeksiyona karşı konakta oluşan sistemik enflamatuvar yanıt olarak tanımlanan sepsis; ilerleyen sistemik enflamatuvar yanıt ile ağır sepsis ve septik şoka neden olabilen, bir yada birden çok organda fonksiyon bozukluğu ve organ yetmezliğine kadar giden semptomlara yol açan, sık karşılaşılmasına ve yüksek mortalitesine rağmen tanısı ve tedavisi oldukça zor olan bir sendromdur. Toll-like reseptörlerde (TLR) bağışıklık sisteminin enfeksiyonlara karşı savunmasında, interlökin (IL)-1, IL-6, tümör nekroz faktörü (TNF)-α ve diğer proenflamatuvar sitokinlerin üretimi ile birlikte birçok patojene karşı hem doğal immün cevabın oluşmasını hem de kazanılmış immün cevabın aktive olmasını sağlayan çok önemli role sahip transmembran proteinlerdir. Çalışmamızda TLR-9 serum düzeyi ile TLR-9 (-1486 T>C) ve TLR-9 (C>T) gen polimorfizmleri incelenerek, hem bu polimorfizmlerinin TLR-9 düzeylerine olan etkisi hem de sepsis klinik ve biyokimyasal parametreleriyle birlikte etkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla 80 sepsis hastası ve 100 sağlıklı kontrol grubunda TLR-9 gen polimorfizmlerini saptamak için PCR-RFLP ve TLR-9 serum düzeylerini incelemek için ELISA teknikleri kullanılmıştır. Sonuç olarak yaptığımız deneysel çalışmalar sonucunda elde ettiğimiz bulgular; sepsis ile her iki TLR-9 (C>T) ve TLR-9(-1486 T>C) polimorfizmleri arasında bir ilişki olmadığını, ağır sepsisin azalmış serum TLR-9 düzeyleri ile fakat sepsise bağlı doku hipoperfüzyonu olan laktatın >5 mmol/L olduğu olgularda ise artmış serum TLR-9 düzeyleri ile ilişkili olduğunu öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
Sepsis, which is described as the systemic inflammatory response appearing in the host against infection, is a syndrome which can cause a serious sepsis and septic shock as well as such symptoms leading function disorder and organ failure in one or multiple organs through a progressing systemic inflammatory response. Despite its frequency and high level of mortality, its diagnosis and treatment are very difficult. They are transmembrane proteins which have a vital role which both creates a natural immune responses against lots of pathogens and activates the obtained immune response through the production of interleukin (IL)-1, IL-6, tumor necrosis factor (TNF)-α and other pro-inflammatory cytokines in toll-like receptors (TLR) in the defense of immune system against infections.In our study, we analyzed TLR-9 serum level and TLR-9 (-1486 T>C) and TLR-9 (C>T) gene polymorphisms by aiming at analyzing both the effect of these polymorphisms on TLR-9 levels and their effects together with their sepsis clinical and biochemical parameters. In this regard, PCR-RFLP technique was used in order to detect TLR-9 gene polymorphisms and ELISA technique was used in order to analyze TLR-9 serum levels in the control group of 80 sepsis patients and 100 healthy individuals. In conclusion, our findings as a result of our experimental studies put forward that there is no relation between sepsis and both TLR-9 (C>T) and TLR-9(-1486 T>C) polymorphisms; however there is a relation between serious sepsis and decreased serum and increased serum TLR-9 levels, in the cases of lactate which has tissue hypo-perfusion based on sepsis is >5 mmol/L.