Yüksek performanslı sıvı kromatografisi ile letrozolün farmasötik preparatlarda miktar tayini
Determination of letrozol from pharmaceutical preparat by using high performance liquid chromatography
- Tez No: 408291
- Danışmanlar: PROF. DR. DURİ ŞEHVAR ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında, letrozolün tabletlerde tayini için yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi geliştirilmiştir. Yöntem ters fazlı kolonda; asetonitril-50mM fosforik asit çözeltisi (pH:7), (50:50,h/h) hareketli fazı ile 0.7 mL/dak akış hızında fluorimetrik dedektör ile geliştirilmiştir. Doğal floresans özelliğine sahip letrozol için dedeksiyon dalgaboyu; 256 nm uyarılma ve 585 nm emisyon olarak ayarlanmıştır. Maddenin doğrusal aralığı 0.05-0.7 μg/mL olarak bulunmuştur. Gözlenebilme ve tayin sınırları ise 0.014-0.042 μg/mL olarak bulunmuştur. Yöntem valide edilerek tabletlerdeki analizine başarıyla uygulanmıştır. Bu yöntem kolay ve tekrarlanabilir olup tablet analizlerinde güvenle kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, high performance liquid chromatography method has been developed for determination of letrozole in tablets.Method has developed in reverse phase coloumn with acetonitrile-50.0 mM phosphoric acid solution, pH 7 (50:50, v/v) and 0.7ml/min flow rate by using fluorimetric dedector. For letrozole that has natural fluoresence property the detector was set at 256, 585 nm for excitation and emission wavelength. The linear range was found 0.05-0.7 μg/mL. The limit of dedection and quantification for letrozole was found 0.014-0.042 μg/mL respectively. The developed method has validated and successfully applied to tablet analysis of drug substance. This method is simple, reproducible and can be used safely routine analysis of letrozole in tablets.