Nateglinidin farmasötik preparatlarda spektrofluorimetrik miktar tayini
Spectrofluorimetric assay of nateglinid in pharmaceutical preparations
- Tez No: 408290
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmasında, nateglinid miktar tayini için duyarlı bir spektrofluorimetrik yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem primer ve sekonder aminlerin türevlendirilmesinde spesifik bir belirteç olan 5-dimetilamino-naftalen-1-sülfonil klorür (dansil klorür) ile nateglinidin türevlendirilmesine dayanmaktadır. Bu türevlendirme reaksiyonunun optimum koşulları incelendiğinde reaksiyonun pH 11.0 de, 40 0C de ve 10 dakika içerisinde belirteç/nateglinid mol oranı 16 olduğunda kantitatif olarak yürüdüğü belirlendi. Reaksiyonun tamamlanmasından sonra türev diklorometan ile ekstre edildi ve fluoreans şiddeti 517 nm emiyon ve 397 nm eksitasyon dalga boylarında ölçüldü. Geliştirilen yöntem tabletlerdeki nateglinid miktar tayinine uygulandı ve sonuçlar famakope yöntemi (USP XXXIV) ile elde edilen sonuçlarla t- ve F- testleri kullanılarak istatistiksel olarak kıyaslandı. İki yöntem arasında ortalamalar ve standart sapmalar yönünden % 95 olasılık düzeyinde anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
In this study, Selective assay methods have been presented for the analysis of nateglinide in tablets. The assay involves derivatization with 5-(dimethylamino) naphthalene-1-sulfonyl chloride (dansyl chloride) which is a specific reagent in the analysis of primary and secondary amines. Optimum conditions of the reaction between nateglinide and dansyl chloride were investigated and it was found that the reaction proceeds quantitatively at pH 11.0, 40 0C in 10 min when the mole ratio of reagent to the drug was 16. After the completion reaction, the derivative was extracted with dichloromethane from the reaction medium and the fluorescence intensity was measured at 517 nm with excitation at 397nm.