Kemoterapi uygulanan hastalarda müzik terapinin kemoterapi semptomları ve konfor düzeyine etkisi
The effects of music therapy on the symptoms of chemotherapy and comfort level in patients receiving chemotherapy
- Tez No: 408300
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ACAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma kemoterapi uygulanan hastalarda müzik terapinin kemoterapi semptomları ve konfor düzeyine etkisini belirlemek amacıyla, öntest- sontest kontrol gruplu, yarı deneysel araştırma deseni ile gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini bir devlet hastanesinin günübirlik kemoterapi ünitesinde tedavi uygulanan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 70 hasta (35 deney, 35 kontrol) oluşturdu. Araştırmanın verileri 'Hasta Bilgi Formu', 'Hasta İzlem Formu', 'Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği' ve 'Genel Konfor Ölçeği' ile toplandı. Deney grubuna kemoterapi esnasında ve kemoterapiyi takip eden hafta boyunca müzik terapi uygulandı. Kontrol grubuna ise herhangi bir girişim uygulanmadı. Veriler SPSS 16.0 programı ile tanımlayıcı (ortalama, standart sapma, minimum- maksimum, yüzde) ve karşılaştırmalı istatistiksel yöntemler (Mann-Whitney U Testi, Kikare Testi, Friedman Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi) kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to determine the effectiveness of the music therapy against chemotherapy symptoms and comfort levels in patients who receiving chemotherapy. It was carried out semi-experimental research design with pre and post- test control groups. The study sample group was included 70 ambulatory patients (35 experimental, 35 control) who accepted to participate in the study, were receiving chemotherapy in a state hospital. Data of research was collected by using ''Patient Information Form'', ''Patient Follow-up Form'', ''Edmonton Symptom Assessment Scale'' and ''General Comfort Questionnaire''. Music therapy was applied to the experimental group during chemotherapy and the following week of chemotherapy. Any intervention was not applied to the control group. The data were analyzed with the SPSS 16.0 (Statistical Package for the Social Sciences) using by descriptive (mean, standard deviation, minimum-maximum, percentage) and comparative statistical methods (Mann-Whitney U Test, Chi- Square Test, Friedman Test, Wilcoxon Signed Rank Test). There were not statistically differencies among groups with regard to chemotherapy symptoms and comfort levels (p>0,05), before music therapy. There were statistically differences between experimental and control groups for chemotherapy symptoms as pain (p=0,002), tiredness (p=0,000), nausea (p=0,000), anxiety (p=0,000), lack of appetite (p=0,000), sleeplessness (p=0,000), feeling bad (p=0,000), after music therapy.