İmplant uygulamalarında mukozal kalınlık ve platform değişiminin marjinal kemik kaybı üzerine etkisi
İnfluence of vertical soft tissue thickness and platform switching on marginal bone levels around implants
  1. Tez No: 408305
  2. Yazar: ORHAN ABİŞEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM UTKU ONAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmanın amacı, alt ve üst çene arka sekstantlara yerleştirilen, platform değişimi uygulanan ve konvansiyonel dayanaklarla restore edilen implantların etrafında marjinal kemik seviyelerindeki değişiklşikleri karşılaştırmak, ayrıca implant uygulanacak bölgedeki başlangıç dikey mukozal kalınlığın kemik kaybına etkisini araştırmaktır. Çalışmaya yaş aralığı 32-63 olan toplam 22 hasta dahil edilmiştir. Operasyon öncesinde implant uygulanacak bölgedeki mukozanın kalınlığı ölçülmüştür. Hastalara alt ve üst çene arka bölgelere tek aşamalı 65 implant yerleştirilmiştir. İmplantların 35'i platform değişim özelliğine sahip dayanaklarla, 30'u ise konvansiyonel dayanaklarla restore edilmiştir. Daimi protezler implantasyondan 12 hafta sonra uygulanmıştır. Standardize periapikal radyografiler implantasyondan hemen sonra, yüklemeden hemen sonra, ve yüklemeden 12 ay sonra alınmıştır. Platform değişimi uygulanmış implantlarla, konvansiyonel dayanaklarla restore edilmiş implantlar arasında marjinal kemik kaybı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark çıkmasa da , sayısal olarak platform değişimi yapılmış grupta daha az kemik kaybı görülmüştür. İnce ve kalın mukozaya sahip bölgeler arasında marjinal kemik kaybı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. En az marjinal kemik kaybı, platform değişimi uygulanmış ve kalın mukozanın olduğu durumlarda görülmüştür. Sonuç olarak, mukozanın ince olduğu durumlarda platform değişiminin marjinal kemik kaybını engelleyeci özelliğinin ortadan kalktığını belirtebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess differences in marginal bone level changes around implants in the posterior sextants of mandible and maxilla either with platform switched or platform matched abutments, and to evaluate the influence of initial vertical soft tissue thickness on these changes. 22 patients ( age range 32-63) were included to our study. Before the surgery vertical soft tissue thicknesses were measured. Patients received 65 implants in non-submerged approach in posterior mandible or maxilla. 35 implants were restored with platform switch abutments, 30 of the implants were restored with platform match abutments. Definitive restorations were placed 12 weeks after implantation. Changes in marginal bone level from surgery and loading to 12 month post-loading were measured using standartized periapical radiographies. When comparing only platform switched and matched implants, there was no statistically significant differences between 2 groups. However in platform switch group mean marginal bone loss was less numerically than in control group. There was statistically significant differences in terms of marginal bone loss between thin and thick tissues. The best results were obtained in platform switching group with thick mucosal tissues. It can be concluded that platform switching does not prevent marginal bone loss if at the time of implant placement mucosal tissue is thin.