ATP biyolüminesans yöntemi ile çalışan bir apareyin çürük riski tayininde ve çürük ile ilgili klinik araştırmalarda hasta başında kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
The assessment of adenosine triphosphate- (ATP-) driven bioluminescence tool for the rapid chairside caries risk determination and clinical researchs
  1. Tez No: 329017
  2. Yazar: AYLİN GENÇKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZER ULUSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, yeni bir aparey olan CariScreen ATPmetre'nin süt, karışık ve daimi dişlenme dönemindeki çocukların çürük risk durumunu belirlemek için kullanılması sonucu elde edilen değerlerin DMFS/dfs skorları ve tükürük mutans streptokok ve laktobasil değerleri ile karşılaştırılması ve klinik araştırmalarda kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlandı.CariScreen ATPmetre çürük risk değerleri ile DMFS/dfs, mutans streptokok ve laktobasil değerleri çürük riski düşük(DMFS/dfs=0) ve yüksek(DMFS/dfs?10) toplam 100 çocukta karşılaştırılarak CariScreen ATPmetre'nin tanısal performans değerleri belirlendi.CariScreen ATPmetre ile ölçülen risk değerleri DMFS/dfs skorları ve mutans streptokok değerleri ile karşılaştırıldığında, süt ve karışık dişlenme gruplarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulgulanmazken(p>0.05), daimi dişlenme grubunda anlamlı fark bulgulandı(p0.05), tüm gruplar birlikte değerlendirildiğinde laktobasil değerlerine göre CariScreen ATPmetre'nin duyarlılığı %89 seçiciliği %62 olarak belirlendi.Bu çalışmanın sonucu, CariScreen ATPmetre değerlerinin DMFS/dfs skorları ve mikrobiyolojik sayımlarla korelasyonunun en yüksek olduğu dönemin süt dişlenme dönemi olduğunu, CariScreen ATPmetre'nin çürük riskinin belirlenmesi konusunda etkinliğinin arttırılabilmesi için diğer çürük risk değerlendirme metotlarıyla desteklenmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the diagnostic performance of CariScreen ATPmeter which is used to establish patients caries risk and to compare the CariScreen ATPmeter scores with the salivary mutans streptococci and lactobacilli levels and DMFS/dfs scores in children.A total of 100 children, were selected on the basis of previous caries experience, either zero DMFS or high DMFS(? 10) Then participants were distributed into three groups as primary, mixed and permanent dentition.CariScreen ATPmeter caries risk measurements were compared with salivary mutans streptococci and lactobacilli levels and DMFS/dfs scores.In primary and mixed dentition, there was no statistically significant differences in CariScreen ATPmeter measurements compared to both DMFS/dfs scores and mutans streptococcii levels. However in permanent dentition, significant statistical difference was found within the same groups. Due to DMFS/dfs scores, CariScreen ATPmeter had a sensitivity of 92% while the specificity was found to be 62%. When CariScreen ATPmeter measurements compared to mutans streptococcii levels the sensitivity was found to be 88%, the specificity was found to be 54%.There were no statisticaly significant differences between CariScreen ATPmeter measurements and lactobacilli levels. When CariScreen ATPmeter measurements compared to lactobacilli levels the sensitivity was found to be 89%, the specificity was found to be 62%.In primary dentition, CariScreen ATPmeter and caries risk experience correlations were found to be higher than the other dentition groups. CariScreen ATPmeter should be used in conjunction with other caries risk assessment instruments.